Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Wnętrza: W poszukiwaniu biura idealnego [zdjęcia]

MM Trendy
Idealne biuro, to miejsce, które tworzy komfort twórczego myślenia. Musi być kreatywnie, ale jednocześnie ma pozwolić skoncentrować uwagę. Powinno być tak zaprojektowane, by osiągnąć równowagę między funkcjonalnością a designem.

Tekst: Bogna Skarul / Foto: Andrzej Szkocki / home.pl

Zajrzeliśmy do trzech nowych biur w centrum Szczecina. Wszystkie firmy niedawno przeprowadziły się w nowe miejsca, co było idealną okazją, by przestrzeń biurową zaaranżować od nowa.

Z wizytą w home.pl

Tu na ścianach dominuje kolor. Nie ma ani przepychu, ani zbytniej surowości. Za to na kolorowych ścianach widnieje paprykarz - oczywiście szczeciński - i symbole Warszawy. Pewnie dlatego, że Marcin Kuśmierz, prezes home.pl, właśnie ze stolicy przyjeżdża w poniedziałki do Szczecina, a w piątki po południu jest już na pokładzie samolotu do Warszawy. Ale najciekawszym miejscem w biurze jest kącik kuchenny. Od rana oblegany przez 250 pracowników, którzy pobudzają energię kofeiną. W kąciku kawowym stoi ekspres i wszystkie potrzebne do małej czarnej akcesoria, łącznie z drewnianymi mieszadełkami, papierowymi kubkami i różnego rodzaju zabielaczami. Jeśli kolejka po kawę jest za długa, energię można wykrzesać z siebie wyzywając na pojedynek kolegę. Gra zawsze idzie o dużą stawkę, bo w końcu to rozgrywki w piłce nożnej. Kącik z piłkarzykami przeżywa oblężenie wieczorami, kiedy energia spada, kolejna kawa nie daje już pożądanych rezultatów, a szare komórki trzeba pobudzić jeszcze bardziej.

Cała przestrzeń biura znajduje się na jednym piętrze. Podzielona jest na dwie zasadnicze części - tę, w której przy biurkach głowią się pracownicy - i tę po przeciwnej stronie, oddzieloną drzwiami, w której miejsce ma szefostwo firmy, ale przede wszystkim są tam sale spotkań.

- Mamy tych sal w firmie siedem - przyznaje Aleksandra Ziębka z działu marketingu i sprzedaży. - I bardzo często jest tak, że cały dzień są zajęte - podkreśla.

Szarość i monotonię biurowych pomieszczeń przełamują kolorowe i designerskie dodatki. Na przykład stojak na wierzchnie nakrycia, nowoczesne lampy czy kolorowe fotele. Jednak najbardziej dominującym elementem, który stanowi o atmosferze całego biura, jest widok z okna - wprost na Odrę i nadodrzańskie bulwary. Wnętrza home.pl idealnie wpisują się w estetykę firm zajmujących się IT, a o tym jak mogą wyglądać takie biura, pokazał już Google.

Chcę tu zostać po pracy

- To było dla mnie zaskoczenie - przyznaje Marek Dorożyński, jeden z szefów firmy agencji marketingu relacyjnego Oskar Wegner. - Mniej więcej po miesiącu od przeprowadzki załoga zorganizowała w biurze wieczór filmowy. Przez tydzień dyskutowali, jakie filmy będą wspólnie oglądać. Zrobili ich listę, kupili przekąski i zasiedli, a właściwie położyli się na pufach przed ogromnym telewizorem. To był dowód, że polubili nowe miejsce i duma, że chcą zostać w pracy dłużej.

Firma Oskar Wegner wraz z Dige, która działa w branży IT, zajmują teraz 600 metrów kwadratowych powierzchni. Całość podzielona jest na dwa open space'y. Są też pomieszczenia zarządu firmy i socjalne, z w pełni wyposażoną kuchnią i jadalnią. Jedna ze ścian jadalni pomalowana została specjalną, czarną farbą, po której można pisać, rysować i malować.

- To takie miejsce do twórczego wyżycia - podkreśla Dorożyński.

Z kolei w salach konferencyjnych ściany zostały pomalowane na biało, farbami, po których można malować flamastrami. To taki pomocnik zawodowy, wykorzystywany zamiast papierowych tablic. Służą do prezentacji podczas konferencji. Jedna z sal ma bardziej formalne umeblowanie, gdzie prezentację można pokazywać klientom. Druga jest bardziej zabawowa. Z kolorowymi kanapami i pufami. Niektórzy pracownicy, zamiast typowych biurowych foteli, siedzą przy biurku na ogromnych piłkach.

- To jest zdrowe. Nawet siedząc przy biurku, cały czas się ćwiczy, bo muszą wówczas pracować wszystkie mięśnie, żeby utrzymać stabilność - mówi Marek Dorożyński.

Nie zapomniano także o specjalnym pokoju ciszy - pracownicy nazywają go szklaną wieżą. Służy głównie do prowadzenia rozmów telefonicznych z klientami. Ogromna przestrzeń biura podzielona została niewysokimi i prześwitującymi białymi półkami. Biurka też są białe. Kolor występuje jedynie w niektórych szufladach. Według założenia, że nowoczesne wnętrze biurowe nie może być bezosobowym kombinatem z równymi rzędami identycznych biurek. Ale jednocześnie estetyka nie może zdominować drugiego aspektu - funkcjonalności. Wnętrze powinno zapewniać komfortowe i przyjazne warunki pracy osobom, które spędzają tam większą część swojego dnia. Sprzyjać koncentracji i pobudzać do myślenia.

Architektoniczny Urbicon

Kilka miesięcy temu swoje nowe miejsce znalazła też firma architektoniczna Urbicon. Na 300 metach kwadratowych powierzchni musieli zmieścić się nie tylko pracownicy, zarząd firmy, ale też... wielkie płachty papieru, na których powstają projekty nowych galerii handlowych, hoteli, biur i domów.

- A do tego potrzebne było nam miejsce na olbrzymie drukarki - zaznacza Barbara Paszkowska, szefowa biura projektowego i pokazuje osobne pomieszczenie z drukarkami i olbrzymim, długim stołem, gdzie można przeglądać projekty. To specyfika firmy, w której musiało znaleźć się miejsce na ogromne szafy, projekty architektoniczne i techniczne, pozwolenia na budowę, ale także miejsce na makiety i próbki materiałów.

Całe biuro jest białe. Jako open space wydzielone tylko ścianami ze szklanych tafli i niewysokimi, prześwitującymi półkami na dokumenty. Biel jest dominująca, ale gdzieniegdzie przełamana naturalną zielenią kwiatów i oczywiście tysiącami barw z projektów i wizualizacji. Obok pomieszczenia socjalnego architekci wygospodarowali miejsce na kącik dziecięcy ze specjalną tablicą i dziecięcymi mebelkami.

Oczywiście z mnóstwem zabawek i kolorowych zdjęć. Barbara Paszkowska zaznacza, że ten kącik to wymóg chwili. Jeśli trzeba pracować popołudniami, a nie ma co zrobić z dziećmi, można je przyprowadzić do firmy i w „miarę spokojnie” zająć się dalej projektowaniem.

Wnętrze jest stylistycznie jednorodne.

Charakteryzuje branżę, którą reprezentuje. Jest stonowane, maksymalnie proste, ascetyczne w środkach wyrazu, ale niebanalne. Pozwala skupić się na myśleniu, tworzeniu, rozwiązywaniu problemów, czyli na pracy. Bo to wnętrze tworzyli dla siebie architekci, a dla nich idealne biuro nie koncentruje uwagi na sobie, ale pomaga skoncentrować się na wykonywanej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto