MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel może malować ściany

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Na pytania Czytelników odpowiadała Zofia Zawiślak, nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy.

- Jestem pracownikiem administracyjnym szkoły. Mój pracodawca polecił mi pomalować ściany w budynku. To nie należy do moich obowiązków. Czy mam prawo odmówić wykonania tego zadania?
- Pracownik jest zobowiązany wykonać polecenie służbowe związane z pracą, chyba że wykonanie tego zadania naraża go na odpowiedzialność karną. Jeśli pracodawca będzie kazał pani np. prowadzić samochód, a nie ma pani prawa jazdy, to ma pani prawo odmówić. Jeżeli odmówi pani pomalowania ściany, to może zastosować karę nagany. Kodeks pracy przewiduje, że pracodawca ma prawo wydawać także inne polecenia.

- Pracuję już 40 lat. Dziewięć u jednego pracodawcy. Chciałbym się zwolnić. Jak długi okres wypowiedzeniowy mnie obowiązuje?
- Okres ten zależy od stażu pracy u pracodawcy. Jeśli więc pracuje pan powyżej 3 lat u jednego, to obowiązuje pana trzymiesięczny okres wypowiedzeniowy. Jeżeli chciałby pan rozwiązać umowę wcześniej, to może pan zwrócić się do pracodawcy o porozumienie stron ze wskazaniem daty rozwiązania umowy.

- Jestem na rencie rodzinnej. Chciałabym podjąć pracę. Czy mogę? Jeśli tak, to jaka umowa jest dla mnie najkorzystniejsza?
- Oczywiście, że pani może podjąć pracę. Polecam umowę o pracę, bo wtedy będą pani przysługiwać wszystkie prawa, np. do urlopu.

- Mój mąż obsługuje sztaplarkę spalinową widłową. W moim przekonaniu jest to praca w warunkach szczególnych. W umowie zaś ma napisane, że obsługuje urządzenia transportowe. Czy to jest prawidłowy zapis? Mąż ma przepracowane 40 lat w szczególnych warunkach. Jakie ma szanse, żeby dostać wcześniejszą emeryturę?
- Określenie stanowiska pracy jest tu szersze niż to, które pani podała i nie widzę tu nieprawidłowości. Jest tylko nieprecyzyjne. Aby wystąpić o wcześniejszą emeryturę pani mąż powinien wystąpić do pracodawcy o skompletowanie dokumentów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

- Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie, które upływa z końcem kwietnia. Wystąpiłam do niego o dwa dni urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem za rok ubiegły i rok bieżący. Pracodawca poinformował mnie, że urlop z tytułu opieki za rok ubiegły przepadł, a za rok bieżący dał mi tylko jeden dzień.
- Pracodawca ma rację mówiąc, że urlop za rok ubiegły przepadł. Myli się jednak, że za rok bieżący ma pani tylko jeden dzień. Do końca zatrudnienia ma pani prawo ubiegać się o dwa dni urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem. Pracodawca nie powinien odmówić.  

Notowała Sylwia Turkiewicz

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto