Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Wnętrza: Czas na herbatkę, czyli odwiedziny w angielskiej kuchni [zdjęcia]

MM Trendy
Prace Małgorzaty Sech

Tekst: Agata Maksymiuk / Foto: prace Małgorzaty Sech

Za pięć minut wybije piąta, a przede mną jeszcze jedno piętro do pokonania. Zaczynam przeskakiwać co dwa schodki, nie mogę się spóźnić na spotkanie. Five o' clock to najsłynniejszy rytuał Anglików, od XVII wieku przekazywany z pokolenia na pokolenie. Czas na chwilę zwalnia, naciskam klamkę i przekraczam próg. Jestem minutę przed czasem. Łapię powietrze, wnętrze zapiera dech.

Biel, choć nie w najczystszym odcieniu, na środku obszerna wyspa wykończona marmurem, wysokie okna przyozdobione zasłonami do ziemi i meble z charakterystyczną ramką - łapię wzrokiem jak najwięcej i dopiero po chwili dostrzegam osobę, do której przyszłam.

Małgorzata Sech, projektant wnętrz z Pracowni Stolarskiej Ochliński, prezentuje swoje projekty i oprowadza po szczegółach kuchni angielskiej. Mój wybór eksperta nie był przypadkowy. Słyszałam, że chlubą pracowni są właśnie tradycyjne kuchnie w stylu angielskim.

Herbata już podana, z czajnika uchodzi para. Brytyjczycy piją herbatę wyłącznie z mlekiem bądź śmietanką. Na tacy nie ma miejsca na cukier. Jego stosowanie to przejaw braku manier. Między filiżankami w puszce leżą ciastka. Piję pierwszy łyk, zanurzam się w fotel. Czuję się lepiej niż we własnym domu, możemy zaczynać.

- Żeby poczuć klimat angielskich wnętrz, musimy cofnąć się do Anglii XVIII wieku, gdzie klasyczny wystrój angielskiej kuchni oparty jest na porządku, symetrii i równowadze, która odnosi się do rzymskich i greckich imperiów - wyjaśnia z uśmiechem Małgorzata Sech. - Istotą angielskiej kuchni są proporcje oraz charakterystyczna konstrukcja ramkowa. Rozróżniamy trzy podstawowe style: wiejski (country), mieszczański (classic) i pałacowy (victorian). Ten pierwszy charakteryzuje się przytulnością i wygodą, otwartymi półkami w zabudowach szafek ze sporą ilością użytkowych dekoracji. Dominuje w nim naturalnie wykończone drewno, kamień oraz przytulna paleta kolorów. Tkaniny w wiejskiej kuchni mają wzory kwiatowe, ale także pasy i kratki. Styl mieszczański odznacza się równowagą i funkcjonalnością. Układ zabudowy jest wyjątkowo symetryczny, a swojego rodzaju minimalizm i wyrazistość sprawia, że kuchnia staje się ponadczasowa. Kolorystyka często inspirowana jest naturą, a przy zastosowaniu palety szarości i odpowiedniej aranżacji doskonale wpisuje się w klimat nawet najbardziej nowoczesnych wnętrz. Ostatni z wymienionych, styl pałacowy jest wyjątkowo bogaty i luksusowy. Posiada zwartą zabudowę ze sporą liczbą efektownych, ręcznie rzeźbionych w drewnie ozdób. W otoczeniu materiałów takich jak kamień, drewno, kryształowe szkło, porcelana i szlachetne tkaniny, idealnie pasuje do dużych przestrzeni luksusowych rezydencji.

Rozglądam, jednocześnie słuchając szczegółowej specyfikacji. Kuchnia została zaprojektowana zgodnie z zasadami funkcjonalności i ergonomii. Wszystko wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno i kamień. W oczy rzuca się klasyczne wzornictwo. Ręczna robota. Meble są duże i pojemne o białych, lekko wpadających w szarość frontach.

Wyraźnie widać rozdzielenie między górną częścią meblościanki a dolną. Za szybą kredensu stoją masywne białe talerze, ustawione w rzędach.

W centralnym miejscu nad szafkami wisi zabudowany na styl kominkowy okap. W centralnym miejscu króluje tzw „stanowisko piecowe” - serce kuchni, wolno stojąca kuchenka i zabudowany okap. Ściany pomalowane na lekko wyblakły odcień są przyozdobione obrazami.

- Ciekawym elementem jest wyspa, ustawiona w centralnym punkcie kuchni - kontynuuję pani Małgorzata. - Projektując wyspę, zwracam szczególną uwagę na ergonomię i wymiary. Odległości od pozostałych części zabudowy kuchennej i wielkość samej wyspy są bardzo istotne. Gdy na wyspie znajduje się miejsce do gotowania, zawsze też proponuję zlewozmywak. To duże ułatwienie dla każdej pani domu. Niekoniecznie jako główny zlewozmywak w kuchni, ale przede wszystkim bardzo praktyczna pomoc przy gotowaniu na wyspie. Powierzchnia blatu musi być z nim idealnie spasowana, tak by żadne drobinki nie dostawały się w miejsce łączenia blatu ze zlewem. W kuchni bardzo ważną rolę odgrywa też światło. Niezbędne są techniczne oprawy, które muszą doświetlać blat roboczy i akcentować detale wnętrza. Mile widziany będzie dekoracyjny żyrandol z abażurkami oraz kinkiety, aby nadać wnętrzu odpowiedni klimat.

Dowiaduję się jeszcze, że wnętrze zostało zaprojektowane na planie otwartym, łączy się z salonem. Zdecydowanie ma charakter reprezentacyjny, choć tak naprawdę wszystko jest kwestią indywidualnego projektu. Nie da się ukryć, że to pomieszczenie nawet za pięćdziesiąt lat nie straci swojego uroku. A jeśli komuś by się znudziło, wystarczy zmienić dodatki czy kolor ścian. Dopijam ostatni łyk herbaty. Prócz niej Anglia słynie jeszcze z deszczowej pogody. Najwidoczniej Anglicy, projektując swoje wnętrza chcieli, by nie były kojarzone z mglistym klimatem. Tworząc przytulne, tradycyjne przestrzenie, uzyskali efekt ponadczasowości. Na pewno jeszcze trochę czasu minie zanim ta moda pojawi się w Polsce. Koniec spotkania, czas wracać do pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto