Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Łuczak po raz kolejny na tropie zabytków. Tym razem eksploruje park na Żelechowej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zakończyły się poszukiwania w dawnym parku Tilebeinów w Szczecinie. W czasie eksploracji odnaleziono fragmenty płyty kommemoracyjnej, kolejne fragmenty płyty sarkofagowej, tympanon mauzoleum i fragmenty płyty epitafijnej Carla Gotthilfa.

Były to prace poszukiwawcze przy mauzoleum Sophie Caroline Auguste (1771-1854) i Carla Gotthilfa (1760-1820) Tilebeinów.

ZOBACZ TAKŻE:

- Udało się nam wydobyć odnaleźć kolejne fragmenty płyty kommemoracyjnej, kolejne fragmenty płyty sarkofagowej, tympanon mauzoleum i fragmenty płyty epitafijnej Carla Gotthilfa. Na płycie epitafijnej Gotthilha Tilebein czytelna jest inskrypcja: "Einst gehemmt durch den Kri[eg] / fand den Frieden er hier, in eig’". Christiane Karveink, tłumaczy ją jako: "Nie mógł znaleźć spokoju w czasie wojny, znalazł go tu na własnej [ziemi]". Fragment ten może odnosić się do przejścia Gotthilfa na emeryturę latem 1808 roku, kiedy to przestał kierować firma w zajętym przez Francuzów Szczecinie i zamieszkał w dworze swojej żony w Żelechowej – tłumaczy dr Marek Łuczak, policjant i historyk, autor serii książek o historii Szczecina. - Fragment płyty kommemoracyjnej i ważący około 1 tony klasycystyczny tympanon zostaną wydobyte następnym razem jak opracujemy bezpieczny sposób wydobycia zabytku, transportu obiektu przez trudny teren parku a następnie pojazd który przewiezie go do muzeum.

ZOBACZ TAKŻE:

Marek Łuczak z ekipą odnaleźli na Warszewie kolejne nagrobki...

Do tej pory łącznie odnaleziono: 2 fragmenty płyty nagrobnej Carla Gotthilfa Tilebein, jego płytę sarkofagową z pochodniami, 2 fragmenty płyty nagrobnej Sophie Augusty Tilebein, 5 fragmentów płyty kommemoracyjnej Augusty oraz zabezpieczono 3 fragmenty tej płyty, odnalezione przez wycieczkę latem 2020 roku oraz odnaleziono fragment płyty kommemoracyjnej Carla Gotthilfa z mauzoleum.

Dodatkowo zabezpieczono kompletne zawiasy, zamki drzwi wejściowych do mauzoleum, świecznik z motywem wici z liści i gron winogronowych oraz kilkadziesiąt gwoździ trumiennych. Wszystkie zabytki zdeponowano w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

CZYTAJ TEŻ:

Ślady przeszłości Szczecina można znaleźć w murkach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto