Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Osiedla Stare Miasto ma swój pomysł na teren wokół Róży Wiatrów

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Według pomysłu Rady Osiedla Stare Miasto, Róża Wiatrów miałaby zostać przesunięta bliżej alei Niepodległości i otoczona czymś w rodzaju parku kieszonkowego z ławeczkami.
Według pomysłu Rady Osiedla Stare Miasto, Róża Wiatrów miałaby zostać przesunięta bliżej alei Niepodległości i otoczona czymś w rodzaju parku kieszonkowego z ławeczkami. Andrzej Szkocki
Osiedlowi radni nie zgadzają się z pomysłem miejskiego radnego Patryka Jaskulskiego, który zaproponował przeniesienie rzeźby Róża Wiatrów w bardziej reprezentatywne miejsce Szczecina. Rada osiedla chce przeprowadzić rewitalizację z własnego budżetu.

O pomyśle przeniesienia rzeźby znajdującej się w przejściu między ulicą Tkacką i aleją Niepodległości pisaliśmy kilka dni temu. Ta propozycja spotkała się z mieszanymi uczuciami wśród mieszkańców. Część z nich popiera inicjatywę, a część uważa, że rzeźba powinna zostać w dotychczasowym miejscu. Okazuje się, że swój pomysł na dzieło Jakuba Lewińskiego, a także otaczający ją teren, mają też osiedlowi radni.

- Mieliśmy już podejścia do tej inwestycji przez SBO, a teraz chcemy przeprowadzić ją z własnych środków - mówi "Głosowi" Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto - Braliśmy pod uwagę wymianę nawierzchni na pasażu, wymianę oświetlenia i postawienie nowych ławeczek - opowiada.

Zmiany mają dotknąć także rzeźby Róża Wiatrów, która miałaby zostać przesunięta bliżej alei Niepodległości i otoczona czymś w rodzaju parku kieszonkowego z ławeczkami.

Na ile wystarczy pieniędzy?

Zakres w jakim uda się przeprowadzić rewitalizację trochę zapomnianego i zaniedbanego miejsca, zależy od wyceny inwestycji. Rada osiedla chce przeznaczyć na nią cały swój budżet, który w tej chwili wynosi niecałe 300 tysięcy złotych.

- Jeśli wycena przekroczy nasze możliwości finansowe, to będziemy ograniczać zakres inwestycji - mówi przewodnicząca rady osiedla - Szkoda, że radny do nas nie zadzwonił, bo mogliśmy podjąć wspólne działania - dodaje.

Radny Patryk Jaskulski w rozmowie z "Głosem" zapewnia, że nie miał złych intencji.

- Nie chciałbym nikomu meblować podwórka. Tak jak w przypadku innych spraw, dostałem konkretne zgłoszenie od mieszkańców - zapewnia.

Przeniesienie rzeźby nie będzie proste

Patryk Jaskulski w swojej interpelacji zaproponował przeniesienie dzieła Jakuba Lewińskiego na tzw. "Złoty Szlak", czyli w okolice wyremontowanej niedawno alei Jana Pawła II. Miasto odpowiedziało na propozycję, informując, że ciąg spacerowy znany jako "Złoty Szlak" jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków i obowiązuje na nim plan zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzenie tam jakichkolwiek zmian, może być trudne. W swojej odpowiedzi, Lidia Rogaś zasugerowała również, że obecne miejsce jest dobrą lokalizacją. Nie wykluczyła jednak rozważenia propozycji, ale pod pewnymi warunkami.

- Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy zapisów planu miejscowego oraz zbadanie stanu technicznego pomnika, a także weryfikacja uwarunkowań konserwatorskich - tłumaczy zastępca prezydenta Szczecina.

Najłatwiejszym i najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się jednak pozostanie rzeźby w obecnym miejscu i zadbanie o jej najbliższe otoczenie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto