Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeba zrobić, aby pozbyć się smogu. Ważna jest edukacja posiadaczy "kopciuchów"

Bogna Skarul
9000 - szacunkowo tyle „kopciuchów” zanieczyszcza powietrze w Szczecinie, w Krakowie było 8000 takich pieców.
9000 - szacunkowo tyle „kopciuchów” zanieczyszcza powietrze w Szczecinie, w Krakowie było 8000 takich pieców. Andrzej Szkocki
Czyste powietrze leży w interesie wszystkich mieszkańców i wymaga działań nie tylko od władz miasta.

To konkluzja po debacie Szczecińskiego Ruchu Miejskiego poświęconej problemowi smogu w mieście.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się także, w jaki sposób wszyscy szczecinianie mogą walczyć o czyste powietrze. Wspólnie doszli do wniosku, że przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, iż leży to w interesie mieszkańców, ale też wymaga działania od każdego z nas. Postulują więc, aby ograniczyć indywidualne podróże samochodem, w zamian zacząć regularnie korzystać z transportu zbiorowego, ale także od razu reagować na czarny dym wydobywający się z kominów kamienic, domów jednorodzinnych (prawdopodobnie wynikający z palenia odpadów) i zgłaszać takie przypadki straży miejskiej.

- Nie możemy się również godzić na wycinkę drzew - zarówno w swojej okolicy, jak i w innych rejonach miasta - twierdzą aktywiści Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. I namawiają, aby naciskać na władze samorządowe, by te wprowadziły m.in. system informowania o poziomie smogu oraz programy przeciwdziałania temu zjawisku.

Padły propozycje zorganizowania szerokiej kampanii społecznej, w tym edukacji mieszkańców, zaczynając od tych najmłodszych.

- Ale w celu uświadomienia mieszkańcom Szczecina szkodliwego wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i życie należy używać zdecydowanych metod, nawet takich, które mogą wywołać szok - podkreślają ci, którym zależy na czystym powietrzu w Szczecinie.

Szeroko dyskutowaną kwestią były też piece węglowe: co z nimi zrobić, jak zmniejszyć ich liczbę, czy wymienić na niskoemisyjne lub zasilane energią inną niż paliwo stałe.

- Nie można zapominać, że w tej chwili ważna jest edukacja posiadaczy „kopciuchów”, o tym czym i w jaki sposób palić w piecach - mówili uczestnicy debaty, bo ich zdaniem właśnie uświadomienie zagrożenia może dać najlepszy i najszybszy efekt.

Smog w Szczecinie. Czytaj więcej:
**-Jakość powietrza w Szczecinie jest straszna. Normy przekroczone kilkakrotnie
- Smog w Szczecinie zabiera dobre powietrze. Czasem lepiej zostać w domu
-

Strażnicy miejscy w Szczecinie kontrolują czym palimy w piecach

**

Zobacz również:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto