Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie zabiera dobre powietrze. Czasem lepiej zostać w domu

Bogna Skarul
Największe stężenia zanieczyszczeń powietrza w Szczecinie najczęściej występują rano, wieczorem i w nocy. Lepiej wtedy mieć zamknięte okna w domu
Największe stężenia zanieczyszczeń powietrza w Szczecinie najczęściej występują rano, wieczorem i w nocy. Lepiej wtedy mieć zamknięte okna w domu
Niech was nie zwiedzie słoneczna i bezwietrzna pogoda. Zanim wyjdziecie na spacer z dzieckiem, sprawdźcie stan zanieczyszczenia powietrza. Dane znajdziecie na stronie powietrze.wios.szczecin.pl.

W piątek i sobotę nawet na tej stronie nie było dobrych wiadomości. Stacja przy ul. Piłsudskiego w Szczecinie zamalowana była kolorem czerwonym, a to oznacza, że stan powietrza był zły. Przekroczone zostały normy dopuszczalne pyłów PM10 i PM2,5.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, informując o złym stanie powietrza, podał też zalecenia zdrowotne. Wynika z nich, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną, szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Z kolei stacja pomiarowa przy ul. Andrzejewskiego była w kolorze pomarańczowym, a to oznacza, że jakość powietrza jest zaledwie dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Ale to nie koniec złych informacji. Jak podaje Polski Alarm Smogowy - organizacja zajmująca się monitorowaniem stanu zanieczyszczeń w całym kraju - normy zanieczyszczeń powietrza w Polsce mają się nijak do tych jakie obowiązują w innych krajach Europy. Gdyby więc przyjąć obowiązujące np. we Francji dotyczące występowania pyłów PM10 (wynosi 80ug/m3), to już od paru dni w Szczecinie trzeba byłoby ogłosić alarm smogowy (polskie normy mówią, że alarm smogowy ogłasza się przy występowaniu ponad 300ug/m3).

Skąd to nagłe tak duże zanieczyszczenie w mieście, które postrzegane jest jako jedno z najczystszych w Polsce? Oczywiście ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery jest zimą mniej więcej stała, ale za fakt, że akurat teraz w Szczecinie pod względem zanieczyszczenia powietrza jest katastrofalnie odpowiada pogoda. Dlaczego?

- Bo jest piękna, tzw. spacerowa pogoda - mówią eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego. - Czyli nie ma wiatru, który rozwiewa i filtruje powietrze, jest dość wysokie ciśnienie, nie pada i do świeci słońce. Aż chce się iść na spacer. Ale te warunki atmosferyczne powodują, że powietrze po prostu stoi, a zanieczyszczenia się gromadzą i kumulują.

Zobacz także: "Ciężko się oddycha", "Czuć spaleniznę". Dziś Wrocław z najgorszym powietrzem w Europie

Polecamy na GS24.pl!

Najlepsza restauracja w Szczecinie. ZOBACZ TOP 10!


Największy architektoniczny absurd Szczecina to...


Studniówki w Szczecinie i Stargardzie. Zobacz mnóstwo ZDJĘĆ!


Szmula, Many, Mikmak. Czy znasz szczecińską gwarę? QUIZ


Gs24.pl

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto