W Szczecinie wystartował program "Czyste Powietrze"

mdr
na fotografii: Wojewoda Tomasz Hinc i wicewojewoda Marek Subocz
na fotografii: Wojewoda Tomasz Hinc i wicewojewoda Marek Subocz
Udostępnij:
Dziś w Urzędzie Wojewódzkim zainaugurowano regionalną część rządowego Programu "Czyste Powietrze". Na lata 2018-2029 przeznaczono w kraju 103 miliardy złotych. Łącznie z wkładem własnym beneficjentów, którzy będą uczestniczyć w programie, na walkę ze smogiem przeznaczonych zostanie 130 mld zł.

Środki te trafią także do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych z województwa zachodniopomorskiego, w tym do osób o niskich dochodach, które będą mogły uzyskać aż do 100 proc. wsparcia, z czego 90 proc. będzie stanowić dotacja.

Wysokość i rodzaj dofinansowania w ramach Programu "Czyste Powietrze" zależy od poziomu miesięcznego dochodu w przeliczeniu na osobę. Jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 600 złotych, dofinansowanie do 100% wartości inwestycji będzie wynosić aż 90% dotacji i 10% w formie wsparcia zwrotnego. Umowę preferencyjnej pożyczki będzie można zawrzeć nawet na 15 lat, co nie będzie obciążać domowego budżetu pożyczkobiorcy

Preferencyjne finansowanie pozwoli na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji od 3 do 4 milionów domów jednorodzinnych, w tym wymianę źródła ciepła, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii czy termoizolację ścian i stropów.
Porozumienie w sprawie wspólnej realizacji Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze", którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery, zostało zawarte 7 czerwca 2018r. w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podpisali je przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym WFOŚiGW w Szczecinie oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

- Województwo zachodniopomorskie to region zielony i przyjazny środowisku, ale niezbędne są kolejne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Program "Czyste Powietrze" to propozycja także dla mieszkańców naszego regionu i odpowiedź na potrzebę ograniczenia problemu smogu, którego rozwiązanie jest priorytetem dla Rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać wymierne wsparcie na szeroki zakres prac, dzięki którym budynki będą bardziej energooszczędne i proekologiczne. Z dużą radością przyjmuję nie tylko bardzo atrakcyjne warunki programu, ale także jego dostępność również dla osób o niższych dochodach mówi Tomasz Hinc wojewoda zachodniopomorski.

Budżet programu to ponad 103 miliardy złotych, z czego większość niemal 64 miliardy złotych zostanie przekazana w formie dotacji. Pozostałe środki niespełna 40 miliardów złotych trafią do właścicieli domów jednorodzinnych w formie pożyczek.

- Co bardzo ważne - beneficjenci programu są zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jestem przekonany, że tak atrakcyjny mechanizm skłoni mieszkańców naszego regionu do inwestowania w rozwiązania i technologie, które wpłyną na poprawę jakości środowiska - wyjaśnił Radosław Grzegorczyk Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który dodał, że program pozwoli sfinansować bardzo szeroki zakres prac: - To między innymi wymiana źródła ciepła na ekologiczne, montaż instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, wymiana okien i drzwi na energooszczędne, kompleksowa termomodernizacja ścian i stropów, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

Nabór wniosków dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego będzie prowadzony w trybie ciągłym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Środki na realizację programu zostaną udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy zawartej ze szczecińskim Funduszem.

Najważniejsze informacje:


 • 103 miliardy złotych budżet programu na lata 2018-2019
 • Do 100 proc. wartości zadania poziom dofinansowania , 90 proc dotacji i 10 proc. pożyczki intensywność dofinansowania dla osób o najniższych dochodach
 • Beneficjenci to osoby fizyczne: właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych
 • 7 tysięcy złotych minimalna wartość kosztów przedsięwzięcia
 • 53 tysiące złotych maksymalna wysokość dotacji
 • 15 lat maksymalny czas finansowania pożyczką
 • Do 6 miesięcy okres karencji w spłacie pożyczki
 • 2 lata czas realizacji inwestycji od daty zawarcia umowy

Dofinansowanie w ramach Programu "Czyste Powietrze" obejmie:

 • Wymianę źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (kotły V klasy oraz biomasowe), systemy ogrzewania elektrycznego, gazowe kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła;
 • Docieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, dachów, stropodachów, stropów
 • i podłóg;
 • Wymianę stolarki drzwiowej i okiennej na energooszczędną;
 • Montaż lub modernizację wewnętrznych instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • w tym montaż zaworów z głowicami termostatycznymi;
 • Zastosowanie odnawialnej źródeł energii cieplnej i elektrycznej (kolektory słoneczne, mikroinstalacje fotowoltaiczne);
 • Montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie