Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem ze smogiem w Szczecinie. Co o problemie myślą radni?

Bogna Skarul [email protected]
To było posiedzenie komisji w całości poświęcone coraz gorszej jakości powietrza w Szczecinie, a pretekstem do jego zwołania był fatalny stan, jaki zanotowano w Szczecinie między 7 a 11 lutego.

Po ostatnim posiedzeniu komisji radnych ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska szczecińskiej Rady Miasta jej przewodniczący, Marek Dukla-nowski przedstawił wnioski, które wczoraj trafiły do prezydenta Piotra Krzystka.

Na posiedzeniu radni zastanawiali się, co można zrobić, aby stan zanieczyszczeń powietrza w mieście zmniejszyć. Oto wnioski do jakich doszli i postulaty, jakie przedstawili prezydentowi Szczecina.

Radni chcą, aby obniżyć punktację stanowiącą podstawę opłat za mieszkania komunalne dla tych najemców, którzy wprowadzą zmianę sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny. Postulują także czasowe zwolnienie z opłat za ciepło dla mieszkańców domów komunalnych, którzy zdecydowali się na zmianę sposobu ogrzewania mieszkań i przeszli na ciepło pochodzące ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej bądź na ogrzewanie gazowe.

ZOBACZ TEŻ:

Namawiają także władze miasta, aby te zdecydowały się na przeprowadzenie sukcesywnej kampanii antysmogowej, zachęcającej mieszkańców do zmiany źródeł ciepła i jednocześnie podnoszącej świadomość ekologiczną. Myślą tu o kampanii outdoorowej, ale również o umieszczeniu informacji o aktualnym stanie jakości powietrza umieszczonej w pojazdach transportu miejskiego i na tablicach na przystankach tramwajowych i autobusowych.

Domagają się poszerzenie bazy czujników mierzących jakość powietrza (szczególnie stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10) o tańsze czujniki, które będą dokonywały pomiarów w podobny sposób, w jaki planuje to obecnie Piotrków Trybunalski, gdzie planowane jest zainwestowanie w 20 czujników za 30 tys. złotych. Radni dodatkowo chcą, aby te czujniki były tak porozmieszczane w Szczecinie, aby powstała cała siatka pokrywająca miasto w kwadratach 1,5 x 1,5 km lub 2 x 2 km, w taki sposób, by bardziej precyzyjnie informowały mieszkańców o aktualnym zanieczyszczeniu powietrza.

- Chcemy też namówić prezydenta Szczecina, aby ten skierował do sejmiku województwa zachodniopomorskiego projekt tzw. „uchwały antysmogowej” (zgodnie z art. 96 Prawa ochrony środowiska) - postuluje Marek Dukla-nowski. - Ta uchwała wprowadzałaby podobne obostrzenia, jakie mają miejsce w innych województwach (takie uchwały ma już pięć województw w Polsce, np. mazowieckie czy małopolskie).

Radni wnioskują również wprowadzenie własnego programu dofinansowania wymiany źródeł ciepła, zgodnie z art. 403 ust. 3 Prawa ochrony środowiska.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz też:

Jak wygląda smog?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto