Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

red.
Wjeżdżając do centrum Szczecina mostami nad Odrą, nie sposób nie zauważyć górującego nad nim, jasnoszarego, renesansowego zamku z zielonymi hełmami wież. Dawna siedziba książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów jest obecnie jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego na Pomorzu Zachodnim.

Na dzisiejszym wzgórzu zamkowym już we wczesnym średniowieczu stał silnie ufortyfikowany słowiański gród. Początek murowanemu zamkowi dał tzw. kamienny dom z wieżą więzienną, wybudowany w połowie XIV wieku przez księcia Branima III Wielkiego. Stanęła tu również kaplica św. Ottona – książęca nekropolia. Rozbudowa zamku rozpoczęła się na dobre za panowania Bogusława X Wielkiego, który objął władzę w 1474 r., zjednoczył podzielone Księstwo Pomorskie, a Szczecin ustanowił jego stolicą. W 1491 r. poślubił Annę Jagiellonkę, córkę króla Kazimierza Jagiellończyka, i wyprawił najgłośniejsze w dziejach zamku wesele.

Gryfitom panującym w XVI i XVII wieku rezydencja zawdzięcza największy rozwój. Obok kamiennego domu wyrosła wieża zegarowa, stanęło tutaj skrzydło wschodnie, a na ścianach budynków pojawiły się koliste maswerki. Na przełomie wieków zamek zyskał piąte skrzydło, nazywane później menniczym lub muzealnym, połączone ze skrzydłem zachodnim oraz z Wieżą Dzwonów. Miała tutaj budowla swój drugi dziedziniec. Czasy świetności szczecińskiego zamku skończyły się 1637 r., wraz ze śmiercią ostatniego księcia z dynastii Gryfitów – Bogusława XIV. Później dały się we znaki renesansowej budowli najazdy wojsk szwedzkich i brandenburskich, a od 1720 r. stacjonował tu pruski garnizon. Dzieła zniszczenia dokonały naloty podczas II wojny światowej.

W latach 1958-1980 zamek został odbudowany na planie renesansowej siedziby książęcej. W reprezentacyjnym obiekcie Pomorza Zachodniego swoje miejsce znalazły instytucje kultury, które tworzą ośrodek o nazwie Zamek Książąt Pomorskich. Jest tutaj także Opera na Zamku i Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Warto zwiedzić:

Wieżę Dzwonów z platformą widokową (od 1 maja do 30 września),
Muzeum Zamkowe (Skrzydło Wschodnie),
wystawy stałe - "Na dworze książąt pomorskich", "Dzieje siedziby książęcej w Szczecinie", "Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów",
wystawy czasowe - (Sala Elżbietańska, Jana Fryderyka, Galeria Północna, Galeria Gotycka)
kryptę grobową książąt z dynastii Gryfitów, miejsce odnalezienia sarkofagów – bezpłatnie, tylko w okresie wakacji.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. W poniedziałki otwarte są tylko zamkowe dziedzińce, Wieża Dzwonów (w sezonie) oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

Bilety wstępu na wieżę i do Muzeum Zamkowego są po 4 złote. Bilet promocyjny na wszystkie zamkowe galerie oraz do muzeum kosztuje 8 PLN.

Zobacz: Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

Kontakt

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej - tel. 91 489 16 30, e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto