Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa księga sprzed ponad 500 lat została odrestaurowana w Książnicy Pomorskiej. Można obejrzeć ją na wystawie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zabytkowa księga w Książnicy Pomorskiej.
Zabytkowa księga w Książnicy Pomorskiej. Fot. Andrzej Szkocki
Książnica Pomorska zakończyła konserwację inkunabułu zawierającego w jednym woluminie dwa dzieła w języku łacińskim, wydrukowane w XV wieku. Można go obejrzeć na wystawie.

Pierwsze z nich to „Mammotrectus super Bibliam” Joannesa Marchesinusa wydane w Bazylei około 1482 r., drugie to „Confessionale” Bartholomaeusa de Chaimisa, wydane w Norymberdze w maju 1480 r.

Pierwsze z nich było rodzajem przewodnika czy też słownika biblijnego dla duchownych, pozwalającego dobrze zrozumieć Pismo św. Księga ta należy do najważniejszych dzieł franciszkańskich późnego średniowiecza. Tekst „Confessionale” wpisuje się w dział teologii moralnej, etyki i dotyczy rozważań nad spowiedzią.

Wolumin poddany konserwacji posiada ponad pięćsetletnią metrykę, lecz nie nosił żadnych śladów napraw. Niewłaściwe przechowywanie i przemieszczanie na przestrzeni wieków, odcisnęło na niej swoje piętno.

Projekt konserwacji realizowany w bieżącym roku, obejmował zabiegi nad kartami w bloku oraz rekonstrukcję oprawy z zachowaniem wszystkich oryginalnych piętnastowiecznych elementów.

- Książka była w bardzo złym stanie i to była ostatnia chwila, żeby ją uratować - mówi Alicja Łojko, kierownik Oddziału Starych Druków Książnicy Pomorskiej. - Przy bliskim zaznajomieniu z tym niepozornym tomem okazało się, że skrywa on bardzo ciekawe tajemnice. Otóż w bibliografiach światowych datę jego wydania podawano około 1484 roku. Wertując go kartka po kartce odkryłyśmy z koleżanką, że jest w nim podpis właściciela z 1482 roku. Tą informacją podzieliłyśmy się ze światowymi bibliografiami, więc mamy swój wkład w światową inkunabulistykę. Ponadto okazało się, że wyklejki zaopatrzone są w teksty papierowe i pergaminowe o wiele wcześniejsze niż sama książka. Karty papierowe datowane są na rok 1458, natomiast pergaminowe wyklejki są datowane na wiek XII. Można więc powiedzieć, że to dzieło, które ma za sobą 700 lat istnienia.

Egzemplarze, które posiada Książnica Pomorska, pierwotnie należały do biblioteki kościoła katedralnego w Kamieniu Pomorskim, jednego z najwspanialszych zabytków na Pomorzu Zachodnim. Stamtąd prawdopodobnie trafiły na Zamek Książąt Pomorskich po przyjęciu reformacji na Pomorzu w 1534 r. Po wygaśnięciu dynastii Gryfitów w 1637 r. księgi z biblioteki książęcej uległy rozproszeniu i dalszemu przemieszczaniu.

Inkunabuł można oglądać wraz z wystawą „Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim” w sali im. Herberta w Książnicy Pomorskiej.

Obiekt zostanie poddany digitalizacji i udostępniony w Zachodniopomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Inkunabuł zaliczono do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, skupiającego zbiory o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego.

Konserwacja kosztowała ponad 45 tys. zł. Sfinansowano ją z pieniędzy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto