Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Trollgatan. Ulica Trolli" to najnowsza premiera w Teatrze Współczesnym

Tomasz Kuczyński
Szwecja jako kraina szczęśliwości i raj, czyli spektakl "Trollgatan. Ulica Trolli", który będzie miał premierę 24 października.

Projekt sceniczny dotyczy kryzysu tożsamości współczesnej Europy - od marzeń o bogatej Północy, poprzez poprawność polityczną, populizm - po ekstremizm. W intermedialnym i popkulturowym świecie funkcjonują ludzie, których poglądy i wyobrażenia o rzeczywistości są polem do konfliktów. Obcy. Nienawistni. I przerażająco bliscy nam: przed ekranem telewizora, komputera, telefonu.

Spektakl wyreżyserował debiutant Tomasz Kaczorowski.

- Pracując nad tym spektaklem wychodzimy z założenia, że chcemy się przyjrzeć współczesnym społecznościom - mówi Tomasz Kaczorowski, reżyser. - W spektaklu pojawią się przedstawiciele różnych środowisk i narodowości. To będzie zderzenie różnych światów. Polacy, którzy marzą o tym, żeby wyjechać do Skandynawii, która jawi im się jako kraina szczęśliwości.

Punktem wyjścia do napisania sztuki były reportaże o Szwecji.

- W tekście starałem się pokazać skrajności i to, do czego one prowadzą, jeżeli nie ma dialogu - mówi Mariusz Babicki, dramaturg.

W spektaklu bierze udział Michał Lewandowski.

- Praca z młodym debiutującym reżyserem jest dla aktora zawsze ciekawym doświadczeniem. Nie zawsze jest to proces łatwy, ale człowiek w takim momencie nabiera elastyczności - mówi aktor.

Spektakl jest pierwszym z trzech, które powstaną w ramach cyklu Pikseloza - pod opieką Piotra Ratajczaka.

Projekt obejmuje realizację niskobudżetowych spektakli wychodzących naprzeciw dzisiejszym lękom i obawom dotyczącym przyszłości naszego świata. Terroryzm, zagrożenie wojnami, ekspansja radykalnego islamu, globalne kontrasty ekonomiczne, skrajny populizm polityczny, emigracja biednego Południa do bogatej Północy to tylko przykłady tematów (inspirowanych często tak popularnymi dziś reportażami), którymi zajmą się młodzi twórcy.

Pikseloza jest także szansą poszukiwania nowego języka dla teatru - stwarzanego przez debiutantów w eksperymentalnej przestrzeni sceny Malarnia oraz miejscem żywego kontaktu z widzami. Każdy nowy tytuł stworzony w ramach projektu będzie miał swoje wydarzenia kontekstowe - prelekcje i pokazy filmów, debaty z zaproszonymi gośćmi, warsztaty (prowadzone przez artystów także w szkołach w ramach edukacji „wiedza o kulturze”, czy „wiedza o społeczeństwie”).

Tytuł projektu nawiązuje do używanego w mniej oficjalnym obiegu słowa „pikseloza” oznaczającego zniekształcony, niewyraźny obraz rozbity na piksele, czyli cząstki, z których składają się fotografie, czy obrazy publikowane w formie elektronicznej. Słowo odnosi się do form dzisiejszej komunikacji i sposobu prezentacji rzeczywistości - przeinaczonej, niewyraźnej, zrekonstruowanej, naznaczonej autorstwem mediów, którym często wierzymy.

Premiera, 24 października, Teatr Współczesny Malarnia, godz. 19.30, bilety 26-33 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto