Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Szczecina: To miasto będzie wolne od dyskryminacji. I ma plan

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Władze Szczecina chcą się rozprawić z dyskryminacją i nierównościami. Dlatego szykują program działań, który wkrótce ma być ogłoszony. Poznaliśmy kilka jego szczegółów.

"Szczecin – miasto wolne od dyskryminacji"

Walkę z dyskryminacją ogłosił w poniedziałek prezydent Szczecina specjalnym apelem. Zapowiada:

  • sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy dyskryminacji,
  • sprzeciw dla wykorzystywania tematu dyskryminacji dla realizacji celów politycznych i budowania podziałów wśród mieszkańców,
  • aktywne wsparcie dla idei tolerancji, równości i szacunku dla drugiego człowieka, we wszystkich obszarach życia społecznego,
  • prowadzenie działań edukacyjnych, poruszających problem dyskryminacji i mowy nienawiści w życiu publicznym,
  • zapewnienie realnego wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji,
  • podejście do tematu dyskryminacji w sposób odpowiedzialny, ze świadomością konieczności długofalowych działań i rozwiązań oraz stworzenie programu przeciwdziałania dyskryminacji i jej skutkom.

- My szczecinianie, przesiąknięci ideą humanitaryzmu, równości i tolerancji, reprezentując piękne tradycje walki o demokrację oraz protestu przeciwko niesprawiedliwości, dyskryminacji i zniewoleniu, głośno i stanowczo sprzeciwiamy się jakimkolwiek formom dyskryminacji i wykluczenia ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne lub społeczne, narodowość, wiarę, światopogląd, stan zdrowia, wiek, orientację seksualną, tożsamość płciową, majątek oraz wszystkie inne cechy osobiste, które podkreślają indywidualność każdego człowieka oraz budują jego podmiotowość i poczucie tożsamości. Uważamy, że elementem niezbędnym dla rozwoju Szczecina i poczucia zadowolenia jego mieszkańców jest społeczeństwo oparte na różnorodności i bezwarunkowym szacunku dla drugiej osoby - napisał w deklaracji Piotr Krzystek.

ZOBACZ TEŻ:

Powstał specjalny zespół do walki z dyskryminacją

Powołał zespół, który będzie koordynował działania w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, opiniował działania miasta w tej sferze i dbał o przestrzeganie standardów.

Koordynacją działań oraz programem przeciwdziałania dyskryminacji zajął się się Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

- Szczecin zawsze był miastem różnorodnym i tolerancyjnym, dlatego zdecydowaliśmy by w tym szczególnym czasie podjąć się realnych działań, które będą stały na straży podstawowych praw człowieka. Nie chcemy by deklaracja była tylko hasłem, dlatego program, który stworzymy ma realnie odpowiadać na potrzeby narażonych na nierówne traktowanie grup społecznych – mówi Daniel Wacinkiewicz.

Na poniedziałkowej komisji skarg i wniosków szczecińskiej rady miasta ujawnił radnym kilka szczegółów tworzonego programu. Zastrzegł, że nie chodzi o wchodzenie w spór ideologiczny, ale podejmowanie działań w ramach kompetencji jakie ma samorząd.

- Nas interesuje człowiek. Ustalenie w jaki sposób jako samorząd możemy realnie wesprzeć osoby, które są dyskryminowane, czy nierówno traktowane. Widzimy kilka obszarów obszarów, w których dochodzi do dyskryminacji. I tu samorząd powinien działać. - Nie jest naszą intencją wchodzenie w spór ideologiczny, my szanujemy poglądy, my musimy wykonywać zadania samorządu - mówi Wacinkiewicz.

Kościół pw. św. Krzyża w Szczecinie oblany tęczową farbą. Na...

ZOBACZ TEŻ:

Problemem jest dyskryminacja na tle seksualnym

Dlatego widzi trzy poziomy działania: sprawdzanie, czy w instytucjach podległych miastu (urząd miasta, zakłady budżetowe, spółki miejskie itp) nie dochodzi o dyskryminacji, czy nierówności. Np. w sprawie awansu kobiet.

- Po drugie to współpraca z otoczeniem, aby rozwijać, zacieśniać współpracę w walce dyskryminacją. Na przykład zacieśnienie współpracy z ośrodkami akademickimi, czy pomoc cudzoziemcom, aby ich włączyć do naszej społeczności. Trzeci obszar to działania zewnętrzne. To wsparcie dla osób dotkniętych dyskryminacją. Np. wsparcie psychologiczne, prawne - mówi Wacinkiewicz.

Przyznał, że dużym problemem jest dyskryminacja na tle seksualnym.

- Miasto powinno się włączyć w kampanie społeczne, które kładą nacisk na tolerancję, zrozumienie. To nie są problemy marginalne, to w Polsce dotyczy milionów ludzi - dodaje zastępca prezydenta Szczecina.

Program przeciwdziałania dyskryminacji ma wejść w życie od nowego roku.

ZOBACZ TEŻ:

Po trzech dniach zniszczyli mural LGBT. "W Szczecinie nie ma...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto