MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomniki: Który najładniejszy, najważniejszy…?

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Dla mnie są świadectwem historii – mówi Bogdana Kozińska, kierownik Muzeum Historii Miasta Szczecina. – W każdym mieście są potrzebne po to, by przypominać o dziejach kolejnym pokoleniom.

Wkrótce powróci Sedina

Sedina była pomnikiem-fontanną. Stała od 1898 roku na placu przed czerwonym ratuszem. Pomnik przedstawiał kobietę trzymającą na ramieniu fragment ożaglowania. U jej stóp na fragmencie dziobu statku opierał się bóg handlu – Merkury. W 2008 na zlecenie Stowarzyszenia Kupcy dla miasta Szczecina w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku powstał 2-metrowy model rzeźby, który można zobaczyć w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Tam każdy może kupić cegiełkę lub monety z wizerunkiem pomnika i tym samym wesprzeć jego budowę. Sedina wróci prawdopodobnie w 2010 roku. Kosztuje ok. 2,5 mln zł.

Pomnik Czynu Polaków


– Trzy orły, trzy pokolenia - Nie wyobrażam sobie Szczecina bez tego pomnika – mówi Kozińska – Według mnie jest najważniejszy - dodała. Został odsłonięty 1 września 1979 roku. Przedstawia trzy spiżowe orły na obelisku ze stali nierdzewnej, które symbolizują jedność trzech pokoleń Polaków. – Uważam, że to najbardziej reprezentatywny pomnik w naszym mieście – mówi Anna Gucze ze Szczecina. – Bardzo lubię tu przychodzić na spacery.


Pomnik Adama Mickiewicza – Zadumany pielgrzym


- Przyglądałam się ostatnio temu pomnikowi. Wydaje mi się, że jest trochę za krótki - mówi Kozińska. Pomnik odsłonięto 3 maja 1960 roku (na miejscu byłego pomnika cesarza niemieckiego Fryderyka II), aby uczcić 1000-lecie państwa polskiego. Betonowy posąg poety w pozie zadumanego pielgrzyma zwrócony jest w kierunku Odry.


Pomnik Braterstwa Broni – Symbol zwycięstwa


Odsłonięty 28 października 1967 roku w 50. rocznicę Rewolucji Październikowej. To symbol zwycięstwa armii polskiej i radzieckiej nad armią niemiecką w II Wojnie Światowej.


Fontanna Orła Białego


– Najpiękniejszy w Szczecinie Ustawiony w 1732 roku. Fontanna powstała z inicjatywy Fryderyka Wilhelma I. Basen i 14 masek tryskających wodą oraz orła stojącego na skale z rozpostartymi skrzydłami na zwieńczeniu wykuto z piaskowca.


Pomnik Papieża

Odsłonięty 18 czerwca 1995 roku na pamiątkę pobytu Karola Wojtyły w 1987 roku w Szczecinie. Spiżowa postać papieża-pątnika kroczy pod wiatr i błogosławi.

Pomnik „Walka Lapity Z Centaurem”


Został wykonany z dolomitu, a odsłonięto go w 1916 roku. - Pomnik jest doskonale wkomponowany w projekt Wałów Chrobrego – mówi Bogdana Kozińska. – To jeden z niewielu zachowanych poniemieckich pomników.


Pomnik Bartolomeo Colleoniego


Kopia renesansowego pomnika kondotiera dłuta Andrea del Verrocchio. Przetrwał nienaruszony II Wojnę Światową. W 1948 wywieziony do Warszawy. Po latach usilnych starań, pod koniec 2001 roku władze Warszawy zgodziły się na zwrot pomnika naszemu miastu.



Waszym zdaniem

Znamy szczecińskie pomniki?


- Pierwszy pomnik, jaki przychodzi mi do głowy, to pomnik papieża – mówi Bartosz Suchecki z Bezrzecza. – Słyszałem też, że niedługo do Szczecina powróci Sedina. To bardzo dobry pomysł, widziałem już nawet jej model. Będzie wyglądać wspaniale.


- Podoba mi się pomnik Colleoniego na pl. Lotników – mówi Janusz Banersbach ze Śródmieścia. – Myślę, że postawienie Sediny to trafiony pomysł. Jak będzie już na miejscu na pewno pójdę ją zobaczyć.


- Posąg Flory jest piękny – mówi Agata Hanke z Płoni. – Ale największym symbolem wśród pomników są Trzy Orły na Jasnych Błoniach. A Sedina na pewno doda uroku Szczecinowi. To przecież pierwsze miejsce, jakie widzą turyści.


- Lubię pomnik Anioła na pl. Solidarności – mówi Katarzyna Łuczka. – Słyszałam też o Sedinie. Doskonała idea. Skoro tu była, dlaczego ma się nie znaleźć miejsce dla niej teraz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto