Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sedina powróci na plac Tobrucki w Szczecinie? To jeden z pomysłów zgłoszonych do SBO 2021

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Źródło: sbownioski.szczecin.eu
Pomysł wiernego odtworzenia pomnika Sediny oraz uruchomienia fontanny na placu Tobruckim w Szczecinie to jeden z ogólnomiejskich projektów, na które będzie można głosować w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2021.

"Plac Tobrucki to jedno z nielicznych miejsc w Szczecinie, które zachowało swój przedwojenny, historyczny charakter. Jednocześnie to swoiste „wrota” do centrum dla idących od strony Dworca Głównego PKP i dworca PKS. Odtworzenie monumentu Sediny wraz z uruchomieniem fontanny to rewitalizacja tego obszaru i stworzenie efektownej wizytówki miasta - nie tylko w ujęciu samej rzeźby, ale całego placu"

- czytamy w opisie projektu.

- Jej powrót oznaczałby rewitalizację placu Tobruckiego jako atrakcyjnego miejsca spotkań i wydarzeń. Rzeźba była by jak magnes przyciągający turystów i szczecinian do tego urokliwego zakątka miasta, który zachował swój historyczny charakter. Położenie przy dworcach PKP i PKS czyni z tego miejsca naturalny punkt startu wycieczek, które przez rejon PUM i kładką nad ul. Wyszyńskiego wejdą na plac Orła Białego i rejon Starego Miasta wobec którego miasto planuje daleko idące zmiany. Brakuje tu jedynie swoistego meeting point - turystycznego symbolu, atrakcyjnej wizualnie formy. Czymś takim może być właśnie Sedina, stając się przy okazji łącznikiem między współczesnym, a historycznym Szczecinem - uzasadnia Andrzej Kraśnicki, pomysłodawca projektu (wraz z Wojciechem Wołowiczem), dziennikarz "Gazety Wyborczej", pasjonat historii Szczecina.

Ujęta w projekcie działka na placu Tobruckim wraz ze znajdującą się na nim obecnie zabudową są wpisane do rejestru zabytków. Zatem ewentualna rekonstrukcja wymagałaby ekspertyzy technicznej cokołu oraz prac konserwatorskich, uzyskania stosownych pozwoleń. Projektodawcy szacują, że wykonanie projektu oraz realizacja kosztowałaby ponad 3,5 mln.

- Generalnie plac Tobrucki wymaga rewitalizacji, przy okazji mogłaby skorzystać przestrzeń wokół cokołu i ewentualnego pomnika - dodaje Andrzej Kraśnicki.

ZOBACZ TAKŻE:

Emocje wokół pomnika

Temat pomnika Sediny od lat wzbudza emocje. Po pierwsze, nie do końca znane są okoliczności zniknięcia i dalsze losy rzeźby. Po drugie, w ostatnich latach była ona jednym z wątków w dyskusji nt. tożsamości i historii Szczecina. Pomysł powrotu Sediny miał i ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

"Dajmy sobie spokój z tym germańskim złomem, który sobie Goering wywiózł w głąb Niemiec" - pisze jeden z internatów w poście dotyczącym projektu na stronie "Szczecin znany i historyczny" na Facebooku.

- Byłem przygotowany, że padną takie uwagi. Straszenie pangermańskim duchem może było skuteczne w latach 90., kiedy każdy niemiecki element był traktowany jako forpoczta "niemieckiej inwazji". Tymczasem stało się zupełnie odwrotnie, dziś to Polacy licznie mieszkają tuż za granicą w Niemczech. Straszenie Niemcami w kontekście Sediny merytorycznie obalili w swoich pracach Maria Łopuch, Maciej Słomiński czy Jan Maria Piskorski, który wyraźnie podkreśla, że nie jest zwolennikiem odtwarzania Sediny ze względów jej estetyki - wyjaśnia A. Kraśnicki.

Szczeciński Budżet Obywatelski

Głosowanie SBO 2021 będzie trwać od poniedziałku 7 grudnia, od godz. 9.00 do 21 grudnia również do godz. 9.00. Wszystkie szczegóły dotyczące głosowania oraz zgłoszonych projektów dostępne są na stronie https://sbo.szczecin.eu/.

CZYTAJ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto