MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Płynność to podstawa ruchu na rondzie

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Na tym rondzie zawsze jest bałagan - twierdzą kierowcy. - Bo nie umiecie z tego ronda korzystać - odpowiada policja.

1. Przyporządkuj sobie pas zgodny z kierunkiem jazdy.

Potraktuj rondo jak skrzyżowanie. Ustaw się na odpowiednim pasie. Jeśli skręcasz w pierwszą w prawo, zajmij najbardziej prawy pas. Jedziesz prosto, wybierz środkowy. Jeśli skręcasz w lewo zajmij pas po lewej stronie.

2. Nie mijaj aut, które przepuszczają pieszych na przejściu.

To często się zdarza na tym skrzyżowaniu. Kierowcy zapominają o tym, że należy przepuścić tych, którzy przechodzą przez pasy. Kiedy obok stoi ciężarówka trudno zauważyć, że na przejściu jest człowiek. Zgodnie z przepisami nie wolno nam wjechać na przejście dla pieszych, jeśli ktoś przez nie przechodzi.

3. Zjeżdżaj z ronda z prawego pasa.

Ta zasada ma związek z pierwszą. Nie objeżdżaj całego ronda prawym pasem, ponieważ w ten sposób blokujesz wjazd innym. Zmień kierunek ruchu, kiedy jesteś już na skrzyżowaniu. Jeśli prawy pas będzie służył wyłącznie do zjeżdżania, wtedy rondo będzie drożniejsze. w wyjątkowych sytuacjach możesz opuścić skrzyżowanie ze środkowego pasa. To bardzo niebezpieczne, ponieważ kierowca z prawej ma pierwszeństwo, a Ty skręcając masz go w „martwym polu”.

4. Przepuść tramwaj, który zjeżdża z ronda.

Kierowcy często myślą, że zdążą przed tramwajem. Przejeżdżają przez torowisko w ostatnim momencie. To bardzo niebezpieczne, ponieważ tramwaj jeździ tędy dość szybko. Musisz się zatrzymać, kiedy widzisz, że zjeżdża z ronda.

5.Nie musisz przepuszczać tramwaju, który wjeżdża na rondo.

**Tutaj Ty masz pierwszeństwo. Jeśli w godzinach szczytu, kierowcy będą się za często zatrzymywać żeby puścić tramwaj, zablokują ruch.

Co mówią statystyki

Z policyjnych statystyk za 2005 i pierwsze półrocze 2006 roku wynika, że 75 procent kolizji na Placu Sprzymierzonych to uderzenia w bok samochodu. Najczęściej dochodzi do nich przy opuszczaniu ronda. W ciągu 18 miesięcy policjanci odnotowali 161 stłuczek. Pomimo tłoku w godzinach szczytu nie doszło do wypadku, w którym kierowcy bądź też piesi odnieśliby poważne obrażenia lub zginęli. Najbardziej powinniśmy uważać przy zjeżdżaniu z ronda w aleję Piastów. To najbardziej newralgiczny punkt Placu Sprzymierzonych. W ciągu półtora roku doszło w tym miejscu do 60 kolizji.

 

Przeczytaj też:

Bezpieczny czy nie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto