MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ogłaszamy wakacyjny ranking szczecińskich pomników

Redakcja
Wakacje sprzyjają spacerom. Spacerując po mieście wybierzmy najładniejszy i najbrzydszy pomnik naszego miasta. Czekamy na Wasze propozycje! Macie na to całe wakacje.

Pomniki Szczecina to nie tylko te najbardziej znane postumenty. To również konstrukcje, które mijamy obojętnie, a one też stanowią część naszego miasta. Prezentujemy zaledwie kilka z ponad siedemdziesięciu pomników, akcentów rzeźbiarskich i tablic.

Zgłaszajcie nam pomniki!

Nasze typy wzbogacamy opiniami ekspertów. Ale to nasi Czytelnicy, szczecinianie mają być najważniejszymi ekspertami! Chcemy wybrać najbardziej sympatyczny i najmniej lubiany pomnik w naszym mieście.

Na adres [email protected] przysyłajcie nam swoje propozycje, zdjęcia. Możecie też dzwonić pod numer 91 481 33 41 i podawać typy lub dodawać wpisy do blogów na stronie www.mmszczecin.pl. W lipcu będziemy zbierać propozycje, a potem głosowanie poprzez sms i na portalu. Czekamy!

Anioł Wolności

Pomnik upamiętniający wydarzenia grudniowe 1970 roku. Przedstawia anioła stojącego na łodzi, który wyłaniając się spod ziemi łamie betonowe płyty. Na wyciągniętych przed sobą rękach trzyma koronę cierniową. Dodatkowo przy rzeźbie ustawiono pamiątkowe tablice, na których umieszczono nazwiska ofiar Grudnia ‘70, metrykę pomnika oraz inicjatorów budowy.

Stanisław Biżek, szczeciński artysta rzeźbiarz:
- Wielokrotnie krytykowałem „Anioła Wolności”. To rzeźba sakralna, bardziej nadająca się na cmentarz, bądź w okolice kościoła. Szczecin nie ma szczęścia do pomników. Wiele akcentów rzeźbiarskich jest błędnie uważanych za pomniki, tak jest na przykład z moją „Zaczarowaną dorożką”na pl. Gałczyńskiego. Nie widziałem jednego z najnowszych pomników, czyli generała Hallera. Słyszałem o dziwnym połączeniu metalu i kamienia. Nie wiem, czy wynika to z braku funduszy, czy wyobraźni.

**Pomnik Wdzięczności**

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi od 23 kwietnia 1950 roku. Od frontu ozdobiono go rzeźbą z postaciami żołnierza radzieckiego w uścisku z robotnikiem polskim. W 1990 roku pojawiły się pierwsze plany przeniesienia obelisku na Cmentarz Centralny. Ostatecznie 25 lipca 1992 roku dokonano tylko demontażu gwiazdy wieńczącej obelisk.


Prof. Janusz Faryś, historyk, Uniwersytet Szczeciński:
- Najładniejszy szczeciński monument to Pomnik Czynu Polaków. Ładnie wkomponowany w krajobraz i jakże symboliczny, bo mówiący o polskich dziejach tych ziemi. Na drugiej szali znalazłby się Pomnik Wdzięczności, który pomijając jego polityczne dzieje powstania, nie pasuje do tej części miasta
**Kolejarz**

Stoi przed dworcem Szczecin Główny, nad brzegiem Odry (ul. Kolumba). Autorem pomnika jest Ryszard Chachulski. Monument ze sztucznego kamienia powstał w 1964 roku i przedstawia zwrotniczego pochylonego przy pracy.
**Ku chwale czerwonoarmistów**

Pomnik upamiętniający Wielką Wojnę Ojczyźnianą na terenie dawnych koszar przy ulicy Żołnierskiej. Stacjonująca jednostka radziecka zostawiła trwały ślad od dziś. Daty 1941-1945 wskazują, ze chodzi o drugą wojnę światową, która dla obywateli Związku Radzieckiego zaczęła się 22 czerwca 1941 roku. Co ciekawe agresje sowieckie na Polskę i Finlandię nie były traktowane jako udział w światowym konflikcie.

**
Zobacz bloga: laudon:

Mój głos w plebiscycie na pomnik

**


Przeczytaj na gs24.pl: Nie ułatwiajmy, bo okazja czyni złodzieja. Zobacz ile zajmuje włamanie do samochodu


od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto