Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niszczymy nasz stary Szczecin

Redakcja MM
Redakcja MM
Ginie przemysłowa zabudowa starego Szczecina na podwórzu kamienic przy ulicy Getta Warszawskiego.

Według naszego Czytelnika to zamach na zabytkowe obiekty, w których mogłyby powstać zakłady rzemieślnicze czy kafejki.

Przy ulicy Getta Warszawskiego 17 i 18 rozbierane są stuletnie lub starsze zabudowania małych manufaktur podwórkowych.

- W Szczecinie burzy się resztki starego Szczecina którego zdjęcia tak z sentymentem kupujemy i oglądamy! Kto na to pozwala? - mówi oburzony Robert Abelite, szczeciński przewodnik. - Ten kwartał miasta powstawał na przełomie XIX i XX wieku, a szkoda bo dla przykładu w podobnym budynku przy ulicy Królowej Jadwigi 4 do niedawna działał jeszcze klub karate. Dlaczego nie można ściągnąć ludzi z pomysłem, którzy wyremontowaliby te budynki.

Pomysłów na ich realizację jest sporo.

- W innych krajach, jak na przykład Dania, Szwecja, Niemcy, Włochy to perełki, w których ludzie robią mieszkania lub są w nich zakłady rzemieślnicze czy kawiarenki. Praga czeska jest świetnym przykładem - dodaje pan Robert.

Rozbiórka budynków odbywa się na zlecenie Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jego przedstawiciele podkreślają, że nie są to obiekty zabytkowe.

- Obiekty od 2004 roku stanowią naszą własność - tłumaczy Grażyna Szotkowska ze Szczecińskiego TBS. - W dacie wniesienia ich do spółki stan techniczny i użytkowy kwalifikował budynki do wyłączenia z dalszej eksploatacji. Budynki są położone na terenie tzw. drugiego podwórza za budynkiem oficyny mieszkalnej, brakuje skomunikowania z dostępem do drogi publicznej, nie ma służebności drogi koniecznej do przejazdu przez budynek frontowy i oficyny.

Według STBS manufaktury znajdują się w otoczeniu budynków mieszkalnych o niskim standardzie technicznym i funkcjonalnym, dlatego dalsza eksploatacja tych obiektów była nieuzasadniona.

Po zwolnieniu wszystkich pomieszczeń spółka podjęła decyzję o wyłączeniu ich z dalszej eksploatacji. Rozbiórka rozpoczęła się po tym jak nikt nie chciał wynająć pod działalność tych budynków.

- Aktualnie trwają prace rozbiórkowe budynków - mówi Grażyna Szotkowska. - Po zakończeniu prac teren ten będzie stanowił integralną cześć istniejącego na zapleczu oficyn mieszkalnych podwórza. Planujemy utwardzić odzyskany teren. Jest jeszcze inny wątek. Firmy otrzymujące zlecenie na rozbiórki mają płacone i za rozbiórkę i za sprzedaż odzyskanych niemieckich cegieł, według naszego informatora to 5 złotych za sztukę. Poza tym z rozbiórki można odzyskać mosiądz, miedź i aluminium.

- To nierealna cena za cegły z rozbiórki, która kosztuje w granicach 1 zł - mówi Szymon Dominiak - Górski, rzecznik STBS. - Na pewno, gdyby przedsiębiorcy zgłosili się do nas z pomysłem na zaadaptowanie tych miejsc, to zostaliby przyjęci przychylnie.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto