Domki znajdujące się u zbiegu ulicy Mariackiej i placu Żołnierza Polskiego przejdą remont, którego głównym celem jest ujednolicenie kolorystyki i odbudowanie sztukaterii. Prace realizowane są na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej przy czynnym udziale Szczecińskiego TBS.
- Podstawową rzeczą jest remont i przywrócenie kolorystyki z maksymalnym zachowaniem substancji istniejącej. Skucia będą minimalnie i nastąpią tylko w miejscach, gdzie trzeba będzie naprawić spękane mury - zapewnia Anna Pawlicka – Zabojszcz z pracowni projektowej "Ingraf Architekci", która przygotowała projekt nowej elewacji.
Powrót do przeszłości
W lutym złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Kiedy inwestycja dostanie zielone światło, rozpoczną się prace.
- Będą obejmować remont ścian elewacji frontowej wraz z izolacją, w tym naprawy spękań muru, tynkowanie, malowanie i remont cokołu. Odtworzone będą uszkodzone lub brakujące fragmenty sztukaterii, pozostawione zostaną historyczne zaczepy i tabliczki z numerem administracyjnym. Wykonane będą nowe obróbki blacharskie oraz prace dodatkowe takie jak nowe oświetlenie i nowa witryna - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.
Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków dokumentacja projektowa oparta jest na programie prac konserwatorskich i restauratorskich. Odnowienie historycznej elewacji wymaga znajomości przebiegu wcześniejszych prac remontowych.
- Te budynki przechodziły już tyle remontów podstawowych i drobnych, że występuje tam chaos kolorystyczny - komentuje Anna Pawlicka – Zabojszcz.
Kolor ugrowy
Jednym z kluczowych elementów jest właśnie ujednolicenie kolorystyki i powrót do pierwotnej barwy. Dotarcie do wcześniejszych warstw kolorystycznych wymagało wykonania specjalnych badań, które przeprowadzono na ścianie budynku od strony ulicy Mariackiej.
- Odkryte relikty najstarszych farb wskazały na kolorystykę typową dla wymalowań historycznych – ugrową (według PWN ugier, to pigment o barwie od żółtej do złocistobrunatnej - red.) i taki kolor elewacji został zaprojektowany - tłumaczy Tomasz Klek.
Badania polegające na ściąganiu kolejnych warstw farby zostały przeprowadzone na parterze. Kolorystyka zastosowana w projekcie nie musi więc okazać się ostateczną wersją.
- Po rozstawieniu rusztowania badania zostaną powtórzone, gdyż może się okazać, że jest wcześniejsza warstwa, tylko w miejscu niedostępnym do tej pory - informuje Anna Pawlicka – Zabojszcz.
Historia sięgająca średniowiecza
Domki profesorskie stoją w Szczecinie od setek lat. Pierwotnie należały do zespołu kolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny.
- W średniowieczu w domkach profesorskich mieszkali kanonicy kapituły kolegiaty - informuje Tomasz Klek.
Następnie mieszkali tam profesorowie Książęcego Pedagogium Szczecińskiego, stąd nazwa domki profesorskie. Nie wszystkie budynki przejdą jednak generalny remont elewacji. Planowane prace dotyczą tych położonych przy placu Żołnierza 6,7 i Mariackiej 26. Decyzja o remoncie pozostałej części pierzei należy do innej wspólnoty mieszkaniowej.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto