Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma już przeszkód, aby rozpocząć przebudowę Szczecińskiego Domu Sportu

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Andrzej Szkocki
W najbliższych dniach powinno dojść do podpisania umowny na budowę nowego Szczecińskiego Domu Sportu przy ulicy Wąskiej. Wykonawca będzie miał na to trzy lata.

W piątek minął termin na odwołania od wyników przetargu. Nie zgłoszono żadnego. To oznacza, że wykonawcą została firma Budimex. Inwestycja ma kosztować prawie 109 mln zł (w tym 65 mln to dotacja z rządowego programu). To o ponad 20 mln zł więcej niż miasto planowało początkowo wydać. Ostatecznie niedawno zabezpieczono w budżecie brakująca kwotę.

- Miasto może już podpisać umowę z wykonawcą. W ciągu 36 miesięcy Budimex rozbierze stary obiekt, zaprojektuje i wybuduje nowy- wyliczał w czwartek Radosław Tumielewicz, prezes spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Przekonuje, że Szczeciński Dom Sportu znów stanie się nowoczesną areną sportowej rywalizacji. Przebudowa będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Nowy basen zostanie rozbudowany do ośmiu torów. Będzie miał 30 metrów z lokalnym przegłębieniem. Powstaną także m.in. pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem.

Powiększona będzie także hala sportowa, która zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, co pozwoli na rozgrywanie w niej ligowych spotkań wszystkich halowych zespołów ze Szczecina. Ich rywalizację z trybun będzie mogło oglądać 1500 kibiców. W budynku będą także dwie sale bokserskie oraz zaplecze szatniowo-socjalne.

Radni z komisji sportu pytali w czwartek, czy obiekt będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania, które obniżą m.in. koszty jego funkcjonowania. Prezes Tumielewicz zapewnia, że nie zabraknie ekologicznych rozwiązań.

- Obiekt nowoczesny, ekologiczny, przyjazny dla osób niepełnosprawnych - mówił.

Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75 procent wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

- A co z mozaiką? -pytali radni.

Wykonawca będzie zobowiązany do zachowania i wkomponowania w nowy budynek niektórych elementów architektury. To przede wszystkim znajdujące się w środku mozaiki. Mozaika znajdująca się na terenie basenu dla dzieci, to dzieło Sławomira Lewińskiego, który w Szczecinie i regionie zasłynął jako najlepszy rzeźbiarz epoki PRL. Nieznany natomiast jest autor mozaiki, która znajduje się w basenowym holu.

- Zostanie zachowana ta część budynku, w której znajdują się prace artystyczne. W konsultacji z wykonawcą zapadnie decyzja, czy mozaikę da się ją zabezpieczyć bez zdejmowania, czy trzeba będzie ją zdjąć, a potem położyć na nowo - dodaje prezes Tumielewcz.

"Stary " SDS pozostaje zamknięty od 1 listopada 2021 roku. W wyniku silnego wiatru zawaliła się część ściany 25 - metrowego basenu. Według ekspertyz przyczyną takiego stanu rzeczy były błędy konstrukcyjne, które popełniono dziesiątki lat temu. Stalowe elementy konstrukcji przez lata stopniowo ulegały korozji, co spowodowało utratę nośności i w efekcie zawalenie się części ściany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto