Rowery cargo ma m.in. Łódź. To jednoślady z zamontowaną z przodu skrzynią, w której przewozić można ciężary ważące do 100 kilogramów. Skrzynie wyposażone są również w pasy - w środku usiąść może nawet czwórka dzieci. Przygotowano dla nich składane ławki. A Szczecin? Nie ma u nas tandemów, rowerków dziecięcych, rowerów bagażowych.
Jesienią 2021 roku - na łamach "Głosu" - spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, zarządzająca rowerem zapewniała o wzbogaceniu oferty miejskiego roweru o wspomniane typy rowerów. Czas mija, a z obietnicy nic nie wyszło. Sprawą zainteresował się jeden z radnych.
- 1 marca tego roku minął równo rok, od kiedy na ulicach naszego miasta pojawił się system roweru miejskiego IV generacji. W ramach przygotowywania nowej odsłony roweru miejskiego, zapowiadano wdrażanie go w kilku etapach. Po dostawie pierwszych 800 rowerów, mieliśmy doczekać się etapu drugiego w ramach którego oferta roweru miejskiego miała w końcu powiększyć się o rowery dla dzieci, rowery cargo, tandemy czy rowery z fotelikami do przewożenia dzieci. Do chwili obecnej takich pojazdów w ofercie roweru miejskiego nie ma - napisał w interpelacji Przemysław Słowik, radny Koalicji Obywatelskiej.
Wiemy, co jest przyczyną opóźnienia w rozbudowie systemu. Pieniądze.
- Przychody z funkcjonowania systemu BikeS IV generacji w okresie od marca 2022 do lutego 2023 wyniosły 1 231 912,24 złote. Natomiast całkowite koszty funkcjonowania systemu w tym okresie wyniosły 3 055 281,12 zł. Z powodu niższych wpływów z tytułu wypożyczeń rowerów w bieżącym roku plany inwestycyjne dotyczące zakupu rowerów typu tandem oraz do przewozu dzieci zostały przełożone na drugie półrocze bieżącego roku - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.
Wiemy również, ilu użytkowników liczy szczeciński system roweru miejskiego. Obecnie to 19963 użytkowników, z czego aktywnych jest 4697.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?