Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do przychodni? Parkuj i płać. "Takie opłaty są niezgodne z zasadami współżycia społecznego"

Redakcja
Piotr Falkowski z Nowogardu, który parkował przy ul. Piotra Skargi
Piotr Falkowski z Nowogardu, który parkował przy ul. Piotra Skargi Andrzej Szkocki
Pacjenci przychodni 109 Szpitala Wojskowego narzekają na płatny parking obok lecznicy. Płacić trzeba - i to słono - przez siedem dni w tygodniu, całą dobę.

Marek Jaszczyński
[email protected]
Nasza Czytelniczka zwróciła uwagę na niedogodności korzystania z parkingu przy ul. Piotra Skargi. Nie wiedziała, że postój należy opłacić i stąd jej problemy. Zamiast kilku złotych za bilet, dostała 37 złotych kary, która później jeszcze urosła.

– Informacja o płatnym parkingu jest słabo widoczna. To spora zmiana, bo do tej pory parking był bezpłatny. Informacja powinna być bardziej wyeksponowana, a nie wyłącznie w postaci tabliczki pod znakiem – mówi pani Kazimiera. – Druga rzecz, czy personel pilnujący parkingu mógłby służyć informacją o tym, że należy wnieść opłatę?

Czytelniczka dostała wezwanie do opłacenia parkingu niemal zaraz po tym, jak opuściła pojazd i weszła do budynku przychodni.

Zdaniem pani Kazimiery osoba obsługująca parking powinna podejść i udzielić informacji, a nie od razu wkładać mandat za wycieraczkę. Nasza Czytelniczka otrzymała wezwanie do opłaty dodatkowej.

– Moja wina, ale w domu okazało się, że opłata wynosi 37 złotych, ale w dniu wypisania. Następnego dnia rośnie dwukrotnie – opowiada. – Takie warunki to lichwa. Może należy wprowadzić zmiany w regulaminie? Przecież nawet w Strefie Płatnego Parkowania czas na opłacenie wynosi 7 dni.

Po sugestii Czytelniczki byliśmy na miejscu. Sprawdziliśmy: regulamin parkowania jest na parkomatach, chociaż osoby ze słabym wzrokiem mogą mieć problemy z jego odczytaniem. Opłata minimalna za parkowanie wynosi 2 złote.

Wprowadzenie płatnego parkowania nastąpiło w lutym. Plac został wydzierżawiony firmie Apcoa Parking Polska Sp. z o.o. Przedstawiciel szpitala tłumaczy, że przy każdym wjeździe ustawiony jest znak informujący, że to parking płatny.

Przed drzwiami wejściowymi do przychodni są dwa widoczne parkomaty, a na drzwiach wejściowych przy okienku rejestracji oraz na tablicy ogłoszeń w przychodni znajduje się informacja o opłatach za parkowanie pojazdów.

– Zarzuty opisywane zostaną przesłane do firmy prowadzącej parking – mówi Mirosław Siudak, rzecznik prasowy 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ. – Wierzę, że podobne sytuacje więcej nie będą mieć miejsca.

Udało nam się skontaktować z firmą Apcoa, która tłumaczy, że parking działa podobnie jak miejska strefa płatnego parkowania.

– Wezwanie do opłaty dodatkowej jest wystawione na 69 złotych, płatne w terminie 7 dni na rachunek bankowy – wyjaśnia Jerzy Królewiak z Apcoa Parking. – Wprowadziliśmy możliwość opłaty w parkomacie, w wysokości 37 zł lub również dokonania przelewu. Informacja jest umieszczona na wezwaniu do wniesienia opłaty dodatkowej.


Opinia eksperta

Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów

– Takie opłaty za parkowanie nie są zgodne z zasadami współżycia społecznego. Powinny być zbliżone do zasad obowiązujących w strefie płatnego parkowania, a więc kilka dni na wniesienie opłaty dodatkowej.

Dziwię się, że opłaty za parkowanie są pobierane także w dni wolne, kiedy ludzie przyjeżdżają spacerować po Jasnych Błoniach, a przychodnia jest zamknięta.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto