Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Szczecina: Nominacja Bramy Portowej i Królewskiej

von sadow
von sadow
Nominuje Bramę Portową i Bramę Królewską, jedne z najciekawszych budowli barokowych w Szczecinie.
7 cudów Szczecina: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Brama Królewska w Szczecinie

Brama Królewska w Szczecinie na pl. Hołdu Pruskiego (u zbiegu ul. Jana Matejki i pl. Żołnierza Polskiego); powstała latach 1725 - 28 z okazji zajęcia miasta przez Prusy (jak głoszą łacińskie napisy) wg projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe (autora m.in. przebudowy twierdzy kłodzkiej czy magdeburskiej).

Stanęła w dawnej kurtynie między bastionami Młyńskim i św. Piotra murów miejskich, zbudowana w stylu barokowym.

Jej fundatorem był król pruski Fryderyk Wilhelm I, a dekoracje wykonał Bartolomeo Damart - nadworny artysta króla Prus. Bramę tę nazywano początkowo Bramą Nakielską (do 1945 roku - Königstor).

Nad przejazdem od strony północnej widnieje tarcza z orłem pruskim, otoczona łańcuchem Orderu Czarnego Orła i zwieńczona królewską koroną. W attyce zasiadają postacie Marsa - z mieczem i tarczą oraz Herkulesa - z maczugą i skórą lwa. Zarówno bóg, jak i heros symbolizują pokój i gloryfikują panującego, a odpoczywając po skończonej walce biorą miasto w opiekę.

Elewacja od strony miasta jest wzorowana na rzymskich łukach triumfalnych. Po wojnie nazywano ją również Bramą Hołdu Pruskiego. Ostatecznie jednak przyjęto obecną nazwę Brama Królewska.

W 1994 roku przeprowadzono renowację Bramy. Niegdyś mieściła się tutaj galeria sztuki, a od 2000 – "Brama Jazz Cafe"

Brama Portowa w Szczecinie

Bramę Portową zaczęto stawiać w pierwszym roku budowy twierdzy szczecińskiej, po rozporządzeniu króla Fryderyka Wilhelma I z 21 września 1724 r. Stanęła na zewnątrz Bramy Nowej, od jej strony zachodniej.

Projektantem był Holender ppłk Gerhard Cornelius van Wallrawe, a kierownikiem budowy - Hans Jźrgen Reinecke z Magdeburga. Cegłę wypalali majstrowie sprowadzeni z Liege. Ciosy z piaskowca sprowadzane były z Pirny w Saksonii. Roboty kamieniarskie wykonywał mistrz Kiefesauer. Zewnętrzne elewacje zachodnie wyrzeźbił w 1725 r. rzeźbiarz Bartolome Damart, wewnętrzne, wschodnie natomiast Meyer w 1740 r.

Umieszczono tu tarczę z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I, fundatora tego obiektu. W attyce tablica ze złoconym napisem w języku łacińskim, który informuje o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina, ponieważ Fryderyk Wilhelm w 1719 kupił Szczecin od Szwedów za dwa miliony talarów.

Nad inskrypcją znajduje się panorama miasta wraz z Viadrusem (bogiem rzeki Odry). Powyżej widnieje owalna tarcza z herbem Prus, zwieńczona królewską koroną.

Obecnie wewnątrz Bramy mieści się sklep z wyrobami artystycznymi Cepelia.


7 cudów Szczecina:** Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje**

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto