Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szczecin stara się o pieniądze na renowacje zabytków

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szczecin ubiega się o rządowe dofinansowanie na renowacje zabytków
Szczecin ubiega się o rządowe dofinansowanie na renowacje zabytków Andrzej Szkocki
Brama Królewska, budynek Szkoły Podstawowej nr 1 przy al. Piastów, kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Energetyków, rzeźba Władysława Hasiora: "Ptaki"... Miasto stara się o dotację rządową na opiekę nad zabytkami. Złożyło dziesięć wniosków na dziesięć zabytków - w sumie ubiega się o ponad 22 mln zł.

Szczecin złożył tyle wniosków, ile było można, czyli dziesięć wniosków na dziesięć możliwych. W ten sposób stara się o dofinansowanie koniecznych inwestycji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Potrzeby są nieograniczone, a finanse samorządów coraz skromniejsze - tłumaczy Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Dlatego podejmujemy starania, by szukać możliwości finansowania renowacji zabytków, gdzie tylko to jest możliwe.
Budżet Rządowego Programu Odbudowy Zabytków sięga 3 mld zł. Pieniądze przyznawane są jednostkom samorządu terytorialnego, które z kolei przekażą je instytucjom zobowiązanym do opieki nad zabytkami.  W ramach programu odnowionych może być ponad 10 tys. zabytków w Polsce.

Dofinansowanie przyznawane jest na działania związane z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być więc przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane ale - koniecznie - wykonywane przy zabytku. Ważne też, by obiekt ten był wpisany do rejestru zabytków. Jak się dowiedzieliśmy, na liście przygotowanej przez Michała Dębowskiego znalazło się osiem zabytków wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków i dwa z Gminnej Ewidencji Zabytków (kamienice śródmiejskie).

Jaki został przyjęty klucz podczas wybierania zabytków?

- Przede wszystkim kierowaliśmy się znaczeniem poszczególnych obiektów dla dziedzictwa kulturowego miasta oraz stanem ich zachowania, biorąc również pod uwagę możliwość sfinansowania inwestycji przez poszczególne podmioty sprawujące opiekę nad zabytkami - mówi przedstawiciel miasta.

Dofinansowanie jest atrakcyjne dla samorządów. Może wynosić (maksymalnie) 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny wkład własny - jedynie 2 proc. To prawdopodobnie dlatego samorząd może złożyć najwyżej dziesięć wniosków - składa się je do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Aplikacje można składać do 31 marca - mówi Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta. - Kiedy będą rozpatrzone? Tego jeszcze nie wiadomo.

Które szczecińskie zabytki mają szansę na remont?

Najważniejsze, by dofinansowanie otrzymała stojąca na pl. Hołdu Pruskiego Brama Królewska (1725-1728). Z powodu dużego zawilgocenia, potrzebuje kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich elewacji ze szczególnym uwzględnieniem izolacji przeciwwilgociowej. Na wykonanie tych prac miasto ubiega się o dotację w wysokości 2,3 mln zł. O jeszcze większe dofinansowanie stara się na remont Bazyliki Archikatedralnej - potrzebna jest tu wymiana ślusarki okiennej z częściowym remontem i wymianą pokrycia dachowego. Koszt prac sięga 6 mln zł (wniosek został złożony na 3,5 mln zł).

Na liście aplikacyjnej znalazły się również wnioski o wsparcie finansowe inwestycji zaplanowanych jeszcze na trzech innych budynkach sakralnych: Po pierwsze na kościele ewangelicko-augsburskim pw. Św. Trójcy (powstał w latach 1894-1896), przy ul. Energetyków. Trzeba tam kontynuować prace remontowo-konserwatorskie wieży i elewacji korpusu nawowego. Potrzeba na to: 2 mln zł. Po drugie, w zespole budynków sakralnych (XV-XVIII w.) przy ul. Kościelnej na Stołczynie, w którym trzeba pilnie wykonać ratunkowe prace zabezpieczające i prace remontowo-konserwatorskie na budynku kościoła, plebanii oraz dawnym budynku gospodarczym - ich koszt przekracza 3,2 mln zł. Jako ostatni widnieje na liście Kościół pw. Najświętszej Rodziny w Szczecinie-Płoni (XVIII-XIX w.) znajdujący się przy ul. Klonowej.

- Planowany jest tam remont korpusu nawowego i dachu nad nawą, który oszacowano na 750 tys. zł - twierdzi Sylwia Cyza-Słomska.

Poza tymi obiektami, Miejski Konserwator Zabytków wpisał na listę budynek mieszkalny z 1872 r. przy ul. Królowej Korony Polskiej (potrzebny jest jego remont konserwatorski wraz z historycznym ogrodzeniem za ponad 3,5 mln zł), kamienicę (obecnie działa w niej Przedszkole Publiczne nr 3) z XIX w., przy ul. Potulickiej, w której trzeba wykonać remont elewacji frontowej - 1 mln zł i kamienicę (zajmowaną przez PCK) z 1889-1890, przy al. Wojska Polskiego - tu również powinno się wykonać prace remontowo-konserwatorskie elewacji frontowych za 1 mln zł.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, remontu doczeka się też budynek z przełomu XIX i XX w. zajmowany przez Szkołę Podstawową nr 1, przy al. Piastów (5 mln zł) a także usytuowana w Parku Jana Kasprowicza zaatakowana już przez rdzę rzeźba Władysława Hasiora "Ogniste Ptaki". Aby przywrócić jej pierwotny blask potrzeba 130 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto