Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na spacer, nową szczecińską atrakcją turystyczną

Redakcja
Wędrówka traktem historycznym na Cmentarzu Centralnym to nasza propozycja na czwartek. Zbiórka o 12. przy bramie głównej.

Spacer, który potrwa około 1,5 h, rozpocznie symboliczne odsłonięcie tablicy przez przedstawicieli Urzędu Miasta Szczecin i Zakładu Usług Komunalnych, zaś słowo wstępne wygłosi Maria Michalak, kierownik Wydziały Usług Cmentarnych i Maciej Słonimski reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego.

Szlak oprowadza po najbardziej interesujących pod względem historycznym miejscach starej części cmentarza.

- Na trasie szlaku znajdują się pomniki upamiętniające ludzi i wydarzenia z polskiej historii, obiekty architektury, pojedyncze nagrobki poniemieckie o wartości zabytkowej - informuje Robert Grabowski z biura promocji i informacji UM. - Z uwagi na zmieniający się sposób zagospodarowania cmentarza w latach powojennych pozostała niewielka część oryginalnych, niemieckich nagrobków. Znajdują się wśród współczesnych mogił, których układ zatarł pierwotny sposób ich ekspozycji. Większość stelli nagrobnych wymaga renowacji konserwatorskiej.

Trasa prowadzi wzdłuż istniejących alejek o zróżnicowanej nawierzchni (ziemnej, żwirowej, asfaltowej, chodnikowej). Trakt rozpoczyna się we wschodniej części cmentarza, w pobliżu Bramy Głównej (punktem charakterystycznym tej części jest lapidarium). Na trasie znajduje się m.in. pomnik Hermanna Hakena, Kaplica Główna, Kwatera Zasłużonych, Pomniki: Braterstwa Broni i Tym co nie powrócili z morza, Krzyż Katyński, Pomnik Sybiraków i Kwatera Kombatantów.

- Trasa zwiedzania oznaczona jest strzałkami umieszczonymi na kamiennych cokołach – mówi Grafowski. - W celu wyeksponowania poszczególnych miejsc na szlaku ustawiono tablice - wszystkie z nich są numerowane i zaopatrzone w informację tekstową na temat  danego pomnika, czy grupy nagrobków. Informacja podana jest w dwóch językach: polskim i niemieckim.

Tablice osadzone na kamiennych cokołach, oprawione są przezroczystym szkłem. Forma architektoniczna postumentów tablic i strzałek nawiązuje do charakteru oryginalnej małej architektury cmentarza.  Oznakowanie obejmuje 18 tablic informacyjnych i 17 strzałek. Na trasie zwiedzania znajduje się 21 obiektów. Przy pomnikach współczesnych, które posiadały już swoje tablice informacyjne takich jak:  Pomnik Tym co nie powrócili z morza czy Krzyż Katyński nie ustawiano dodatkowego znakowania.

Na realizację projektu, opracowanego przez pracownię architektoniczną Archimedes, przeznaczono 42 700 zł brutto. Projekt uzgadniany był z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Zobacz też:

Na Cmentarzu Centralnym otwarte zostanie lapidarium

Historia miasta, która drzemie na Cmentarzu Centralnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto