Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Szczecin zdąży uczcić filantropów Quistorpów? Niebawem 200. rocznica urodzin nestora rodu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy miasto zdąży na rocznicę urodzin Quistorpa?
Czy miasto zdąży na rocznicę urodzin Quistorpa?
Niebawem będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin nestora rodu Quistorpów, rodziny, której Szczecin zawdzięcza wiele miejsc znanych do dziś.

14 listopada minie 200 lat od urodzin Johannes Heinrich Quistorpa, przedsiębiorcy i filantropa. Z tej okazji stowarzyszenie Denkmal Pomorze wystąpiło z inicjatywą upamiętnienia rodu i uporządkowania miejsca wiecznego spoczynku Quistorpów.

Groby znajdują się na nieistniejącym dziś cmentarzu przy ulicy Wawrzyniaka. To dawny cmentarz Ośrodka Opiekuńczego Bethanien. Zadaniem magistratu ma być uporządkowanie miejsca, na terenie nekropolii miały być porządki, miało pojawić się oświetlenie i tablice informacyjne.

Są wątpliwości, czy uda się to zrobić przed rocznicą?

- Podpisana została umowa na realizację pierwszego etapu prac, który obejmuje budowę miejsca upamiętnienia rodziny Quistorpów na terenie dawnego kompleksu „Betania”. Część związana z upamiętnieniem zostanie zrealizowana do 14 listopada - zapewnia Sylwia Cyza -Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Quistorpowie. Kim byli?

Johannes Heinrich Quistorp (1822 - 1899)

Był przedsiębiorcą i filantropem. Ufundował kompleksu zakładu opiekuńczego Bethanien w roku 1868 prowadzonego przez siostry diakoniski. Przekazał miastu ziemię, na której zgodnie z jego życzeniem powstał Quistorp Park, czyli obecny Park Kasprowicza. Odstąpił miastu plac budowlany przy ulicy Wielkopolskiej 15, z przeznaczeniem pod budowę gimnazjum. Zakładał kasy dla wdów i sierot oraz współfinansował kilka zakładów opiekuńczych.

Martin Quistorp (1861 - 1929)

W przedsiębiorstwach, które do niego należały prowadzono wzorową politykę socjalną, którą otoczeni byli wszyscy zatrudnieni tam pracownicy. Z jego datków utrzymywano zakład dla sierot, liceum, zlokalizowane w Lasku Arkońskim sanatorium, pensjonat dla dziewcząt, zakład dla głuchoniemych oraz dom nauczycielek. Na początku XX wieku na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim polecił wybudować upamiętniającą jego ojca 50-metrową Wieżę Quistorpa. Martin Quistorp aktywnie uczestniczył w rozwoju Szczecina, m.in. w 1924 sprzedał urzędowi miejskiemu plac pod budowę magistratu, co zainicjowało stworzenie nowego układu architektonicznego nowej części miasta. W 1925 miasto otrzymało w darze od Quistorpa Las Arkoński (Eckerberger Wald) wraz z w wieżą widokową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto