Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe organy będą w kościele na Warszewie [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wyjątkowe organy są budowane w kościele na Warszewie. Zobacz, jak na razie wygląda!
Wyjątkowe organy są budowane w kościele na Warszewie. Zobacz, jak na razie wygląda! Mariusz Parkitny
Budową 25 głosowych organów piszczałkowych zajmuje się znany organomistrz, Waldemar Wasilewski ze Szczecina. Wykorzysta instrumenty, które do niedawna służyły wiernym w kościołach w Niemczech i Holandii. I choć organy nie będą nowe, to mają brzmieć i wyglądać jak nowe.

Organy są budowane dla kościoła pw. świętego Jana Pawła II przy ulicy Duńskiej w Szczecinie. To ta sama świątynia, w której kilka tygodni temu posadowiono ponad dwumetrowy pomnik patrona z białego marmuru.

Budowa organów trwa praktycznie od kwietnia i zakończy się w przyszłym roku. Bazą będą organy zakupione od niemieckiej parafii z diecezji w Osnabrück. Ale nie były wystarczające, aby stworzyć instrument dla parafii na Warszewie. Dlatego kolejne elementy - piszczałki - zakupiono w Holandii z likwidowanej parafii.

- Wyszukuje się takich instrumentów, które są do sprzedaży w krajach Europy Zachodniej. Trafiliśmy na instrument, który sprzedawała parafia w Niemczech, bo buduje tam nowe organy. Jeden instrument nie dawał nam jednak tego, co chcemy osiągnąć, w kontekście dźwięku i wyglądu. Dlatego tez w Holandii udało się dokupić kolejne części, aby stworzy organy nowe. Na bazie tych instrumentów powstaną nowe 25-głosowe organy piszczałkowe. To wyjdzie co najmniej pięciokrotnie taniej niż gdyby kupować całkowicie nowe organy. W rzeczywistości to będą nowe organy na starych elementach, ale takich, które się nie starzeją. A to, co trzeba wymienić będzie wymienione - mówi ks. dr Andrzej Krzystek, pomysłodawca wystroju kościoła na Warszewie.

Budową organów zajął się znany organomistrz, Waldemar Wasilewski. Na koncie ma już wiele podobnych projektów.

- Prace trwają w zasadzie od kwietnia, ale dla wiernych nie były widoczne, bo były prowadzone głównie w warsztacie. Teraz niektóre elementy są już w kościele i przygotowujemy się do montażu. Pamiętajmy, że organy to tysiące elementów, które muszą ze sobą współgrać. Dlatego prace są czasochłonne. Niektóre elementy trzeba wymienić, inne są doskonale zachowane - mówi Waldemar Wasilewski.

Przyznaje, że coraz częściej organy lub ich elementy są wystawiane na sprzedaż przez parafie na Zachodzie Europy, które się po prostu zamykają.

- Piszczałki do organów na Warszewie też zostały zakupione z parafii, gdzie kościół jest po prostu zamykany Taki sytuacje zdarzają się coraz częściej - zauważa.

Warszewskie organy mogą zabrzmieć jeszcze w tym roku, ale na finał prac poczekamy do 2023 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto