Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas wymiany bezterminowego prawa jazdy. Kiedy należy to zrobić? Co grozi kierowcy za nieważny dokument?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
W przypadku braku ważnego dokumentu stwierdzającego możliwość prowadzenia pojazdu grozi wysoka grzywna.
W przypadku braku ważnego dokumentu stwierdzającego możliwość prowadzenia pojazdu grozi wysoka grzywna. fot. Lucyna Nenow
Wymiana bezterminowego prawa jazdy brzmi absurdalnie? Na pierwszy rzut oka tak. Prawda jest jednak taka, że w praktyce bezterminowe prawo jazdy przestało już istnieć. Mimo to wielu kierowców nadal jest w posiadaniu dokumentu bez wpisanej daty ważności. Zgodnie z nowymi przepisami, takie prawa jazdy nie są już wydawane a Ci, którzy zdążyli się na nie załapać, będą musieli je wymienić – w przeciwnym wypadku funkcjonariusz będzie mógł nałożyć na kierowcę surowy mandat za dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu, który jest nieważny.

Bezterminowego prawa jazdy nie ma od dekady

Od 19 stycznia 2013 r. obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. To od tego momentu uprawnienia są już wydawane tylko z datą ważności. Dokument może pozostać ważny najdłużej przez 15 lat, pod warunkiem, że osoba kierująca pojazdem w chwili badania przed otrzymaniem dokumentu jest całkowicie zdrowa, nie ma komplikacji ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy to obowiązek

Wszystkie osoby, które nabyły uprawnienia przed wejściem w życie nowych przepisów i są w posiadaniu bezterminowego prawa jazdy są zobowiązane do wymiany dokumentu w wyznaczonym przez ustawodawcę czasie.

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany – mówi ustawa o kierujących pojazdami.

Kiedy i jak wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Wymiana prawa jazdy bezterminowego na dokument terminowy została zaplanowana na lata 2028 – 2033.

Terminy wymiany dokumentów zostały ustalone przez ustawodawcę. Zgodnie z przepisami, prawa jazdy wydane do 18 stycznia 2013 roku powinny zostać wymienione w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Ma tu pomóc zasada 20 lat.

Zgodnie z tą zasadą np. osoba, która posiada dokument bez terminu ważności od 15 czerwca 2010 roku, musi wymienić go na nowy do 15 czerwca 2030 roku.

Aby wymienić prawo jazdy, należy przede wszystkim wypełnić wniosek o wydanie dokumentu. Trzeba też przygotować swoje aktualne zdjęcie. Potrzebna będzie również kopia aktualnego prawa jazdy. Czeka nas także opłata za wydanie nowego dokumentu, t.j. 100 zł + opłata ewidencyjna 50 gr. Osoby, które miały wcześniej bezterminowe prawo jazdy nie muszą martwić się badaniami lekarskimi. Podczas składania dokumentów w urzędzie potrzebny będzie też dowód osobisty, do podpisu dostaniemy stosowne oświadczenia.

Jeśli chodzi o wymianę prawa jazdy z naniesioną datą ważności, należy doliczyć koszt odbycia wizyty u lekarza orzecznika, który przedłuży ważność zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Badanie ma ustawowo określoną cenę, jest to kwota równa 200 zł.

Należy pamiętać, że utrata ważności prawa jazdy nie równa się z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdu. Nie ma więc potrzeby ponownego uczestnictwa w kursie na prawo jazdy i zdawania egzaminu.

Jaka kara grozi za nieważne prawo jazdy?

Wymiana prawa jazdy jest równie kluczowa jak przestrzeganie przepisów jazdy w trakcie kierowania samochodem. Osoba, która zaniecha obowiązkowi wymiany dokumentu musi się liczyć z konsekwencjami w razie kontroli drogowej.

Nieważny dokument uprawniający do kierowania pojazdu sprawia, że kierujący dostanie minimum 1500 złotych grzywny. Jeśli sprawa przybierze postać postępowania mandatowego, koszt może wzrosnąć do 5 tysięcy złotych, a gdy sprawa zostanie skierowana do sądu może wynieść nawet 30 tys. zł. Do tego dochodzi obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czas wymiany bezterminowego prawa jazdy. Kiedy należy to zrobić? Co grozi kierowcy za nieważny dokument? - Portal i.pl

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto