Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Gocławska. Niedawno minęła 100. rocznica otwarcia. Sprawdzamy co dzieje się z rewitalizacją zabytku

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wieża Gocławska
Wieża Gocławska Andrzej Szkocki
Obecny właściciel wieży nie ukrywa, że przygotowanie prac przy zabytku przeciągnęło się w czasie. Jednak odbędą się urodziny zabytku.

- 14 miesięcy czekaliśmy na zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym, czterokrotnie musieliśmy poprawiać, bo mamy pozwolenie na budowę na nową nazwę spółki, a w KRS-ie była cały czas stara nazwą spółki - mówi Wojciech Kłodziński, dzierżawca zabytku. - We wrześniu powinniśmy mieć w końcu pozwolenie na budowę, by ruszyły dalsze prace na zabytku. Zaczęliśmy remontować mur oporowy pod wieżą i staramy się i przywrócić temu elementowi historyczny wygląd. Chcemy również z pomocą dźwigu wyciągnąć stare kolumny balustrady i inne elementy.

Do tej pory do wieży udało się podłączyć prąd i internet. Oczyszczono wieżę z gruzu i śmieci. Usunięto chaszcze i zasadzono nową trawę wokół zabytku. Sprzątanie odbyło się także na terenie wzgórza. Nie udało się zrewitalizować wieży na 100-lecie otwarcia, które przypadło 10 sierpnia. Dzierżawca zapewnia, że 21 sierpnia odbędzie się wydarzenie związane z jubileuszem zabytku. Szczegóły poznamy wkrótce.

POLECAMY RÓWNIEŻ: [ahttps://gs24.pl/wieza-goclawska-z-oszklonym-tarasem-jest-pomysl-ale-co-na-to-miejski-konserwator-zabytkow-wizualizacje/ar/c1-15622328;Wieża Gocławska z oszklonym tarasem? Jest pomysł, ale co na to Miejski Konserwator Zabytków? WIZUALIZACJE[/a]

W planach jest powstanie sali bankietowej, która będzie na parterze oraz uruchomienie punktu widokowego i budowa apartamentu. Wiosną tego roku pojawił się pomysł zamontowania oszklenia na tarasie konstrukcji. Miałoby być na czas jesienno-zimowych słot. Latem taras byłby w pełni odsłonięty.

To miejsce z wyjątkową historią.

- Można powiedzieć, że była to jedna z większych wież poświęconych Żelaznemu Kanclerzowi - mówi komisarz dr Marek Łuczak, historyk, badacz dziejów Szczecina. - Jednakże z całą pewnością była najdroższą, po pierwsze był to nietypowy projekt wzorowany na grobowcu cesarza Teodoryka w Rawennie, z wnętrzem nawiązującym do rzymskiego Panteonu. Po drugie zatrudnienie prof. Hermanna Hosaeusa- uznanego specjalisty od rzeźby pomnikowej z Berlina, podniosły koszt jej budowy do niebagatelnej sumy 200 tys. marek.

Szczecinianom przypadła do gustu nowa budowla. Jej położenie na wzgórzach gocławskich, porośniętych lasem i poprzecinanych głębokiemu jarami, stwarzało idealne warunki do pieszych wędrówek. Co istotne nieopodal można było wypocząć i zjeść coś smacznego.

Budowę wieży zainicjowano w 1899 roku, jednak problemy z lokalizacją budowli opóźniły rozpoczęcie budowy (brano pod uwagę Wyspę Grodzką). W 1910 roku Związek Budowy Pomnika Bismarcka Prowincji Pomorze pod przewodnictwem gubernatora von Eisenharta rozpisał konkurs na projekt wieży. Kamień węgielny położono w ramach obchodów setnej rocznicy bitwy pod Lipskiem w 1913 roku. 10 sierpnia 1921 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży.

POLECAMY RÓWNIEŻ: [ahttps://gs24.pl/szczecin-wieza-goclawska-z-sala-bankietowa-w-2021-roku-takie-sa-plany/ar/c7-14886025;Szczecin. Wieża Gocławska z salą bankietową w 2021 roku? Takie są plany[/a]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto