Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zdrojach skarżą się na fetor z oczyszczalni ścieków

Redakcja
Mieszkańcy Zdrojów skarżą się, że w pobliżu oczyszczalni czuć fetor. Inwestycja jest w fazie rozbudowy, dlatego sprawdziliśmy jaka jest tego przyczyna.

Dobiega końca "Modernizacja i rozbudowa o część biologiczną mechaniczno-chemicznej Oczyszczalni Ścieków Zdroje", inwestycji prowadzonej przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. W tej chwili trwa próbna eksploatacja wszystkich najważniejszych urządzeń wraz z elementami światłowodowego sterowania nimi.

Do eksploatacji włączono pompownię główną ścieków wraz z kratą mechaniczną i piaskownikiem oraz osadniki wstępne. Fermenter wraz ze zbiornikiem osadu, wydzieloną komorę fermentacji i maszynownię tej komory oraz budynek suszenia osadu.

Mimo nowoczesnych technik stosowanych w oczyszczalni mieszkańcom Zdrojów, których domy są położone w pobliżu oczyszczalni ścieków, przeszkadza fetor, który najprawdopodobniej pochodzi właśnie z tego obiektu.

- Mieszkańcy przychodzą do nas i skarżą się, że nie podoba im się ta sytuacja, proszą o pomoc – mówi Ryszard Matias, przewodniczący Rady Osiedla Zdroje.

O przyczynę zapytaliśmy ZWiK, który jest odpowiedzialny za tę inwestycję.

- W związku z faktem , że kontrakt dotyczący rozbudowy i modernizacji oczyszczalni Zdroje trwa, za wszelkie towarzyszące temu wydarzenia odpowiada wykonawca robót – mówi Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. – Wykonawca ma prawo stosować wybrane przez siebie technologie zgodnie ze sztuką inżynierską. Tak naprawdę nie ma oczyszczalni, która jest neutralna zapachowo, ale te zapachy nie powinny wykraczać poza ogrodzenie oczyszczalni. Zgodnie z kontraktem pod koniec października powinniśmy przejąć obiekt od wykonawcy i wtedy będziemy całkowicie nadzorować pracę oczyszczalni.

Oczyszczalnia w Zdrojach jest modernizowana w ramach programu "Poprawa jakości wody w Szczecinie". Ma się przyczynić do bezpośredniej poprawy jakości życia Szczecinian, a jego efekty obejmą przede wszystkim ogromną redukcję odprowadzanych do Odry zanieczyszczeń, poprawę jakości oraz pewność dostaw wody do picia, dostosowanie systemu wodno-ściekowego do wymogów prawa polskiego i dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska.

Koszt inwestycji to 282,2 mln euro, z czego 66% pokrywa Unia Europejska.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto