Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szczecińskim szpitalu będą znieczulać gazem rozweselającym

Redakcja MM
Redakcja MM
Na porodówce w Zdrojach zamiast krzyku będzie  śmiech
Na porodówce w Zdrojach zamiast krzyku będzie śmiech sxc.hu
Na porodówce w Zdrojach zamiast krzyku będzie śmiech.

Kobieta wdycha go, kiedy ból się nasila. Gaz ma wpływać na samopoczucie, rozweselać. Wkrótce będą mogły to sprawdzić rodzące w Zdrojach. Szpital, jako pierwszy, chce wprowadzić gaz rozweselający do łagodzenia bólu.

W szpitalu w Zdrojach stosowanych jest kilka metod łagodzenia bólu porodowego. Jedną z nich jest podawanie leków dożylnie, inną znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. To ostatnie jest metodą bardziej inwazyjną, związaną z założeniem cewnika, podaje się je w kręgosłup.

– Zainteresowaliśmy się tematem łagodzenia bólu poprzez gaz, ponieważ pytały o to przyszłe mamy, które słyszały o tego rodzaju znieczuleniach stosowanych w szpitalach w Niemczech a także w Polsce – mówi Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala w Zdrojach. – Z tego, co wiemy, nikt w województwie nie stosuje jeszcze
takiego gazu przy porodach.

Dla szpitala jest to rodzaj znieczulenia dużo tańszy od powszechnego znieczulenia zewnątrzoponowego i dożylnego. Nie wymaga także obecności anestezjologa.

– Rzeczywiście przygotowujemy się do wdrożenia leczenia przeciwbólowego porodu drogą wziewną – podtlenkiem azotu wymieszanym z tlenem, czyli tzw. gazem rozweselającym – mówi Elżbieta Karnaś – ordynator Intensywnej Terapii i Anestezjologii szpitala „ZDROJE”. – Przy stosowaniu leczenia bólu tą drogą, wystarczy obecność przeszkolonej w tym zakresie położnej, która nadzoruje kobietę. Jednak to rodząca sama aplikuje sobie dawkę gazu w momencie nasilenia bólu.

Kobieta wdycha gaz przez ustnik, który jest połączony przewodem z butlą. Mieszanka podtlenku azotu i tlenu uspokaja i sprawia, że poród staje się łatwiejszy do zniesienia.

Działanie jest krótkotrwałe a gaz wydalany wraz z wydechem. W takiej formie i stężeniach, jakie stosuje się gaz w szpitalach, jest on uznawany za bezpieczny dla matki i dziecka. Może być jedyną formą łagodzenia bólu dla kobiet, które z jakichś powodów nie mogą skorzystać z innych metod.

– W położnictwie gaz ten znany jest od kilkudziesięciu lat. U niektórych pacjentek łagodzi ból, ale nie może być stosowany, jako skuteczna metoda znieczulająca – uważa prof. Zbigniew Celewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, kierownik Kliniki Medycyny Matczyno-Płodowej i Ginekologii w Policach. – Moim zdaniem, jest to gadżet, taki jak koło porodowe, który nie działa na wszystkie panie w równym stopniu. Najskuteczniejsze znieczulenie, jakie się powszechnie stosuje przy porodzie, to znieczulenie zewnątrzoponowe.

Zobacz też:
Coraz więcej dzieci rodzi się w Szczecinie!

Za trzy miesiące urodzą się tutaj pierwsze dzieci [zdjęcia]

Zdroje: Będzie centrum dla matki i dziecka



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W szczecińskim szpitalu będą znieczulać gazem rozweselającym - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto