Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań Dawcą Szpiku w Szczecinie. Studenci PUM pomogą!

OPRAC.:
Anna Brüske-Szypowska
Anna Brüske-Szypowska
To już 12 edycja projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION! Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacja DKMS zachęcają do rejestracji w bazie dawców szpiku i tłumaczą dlaczego wciąż potrzebni są nowi dawcy.

Dlaczego wciąż potrzebni są nowi dawcy szpiku?

W Polsce, co 40 minut (dane DKMS) ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór lub inna chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Jedynie 25% osób znajduje zgodnego dawce wśród swoich bliskich, pozostałe 75% musi liczyć na pomoc dawców niespokrewnionych, czyli zarejestrowanych w bazie DKMS.

Im więc więcej nowych dawców w bazie, tym większe prawdopodobieństwo na znalezienie „genetycznego bliźniaka” i życie dla osób zmagających się m.in. z białaczką czy chłoniakiem.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który na stałe mieszka w Polsce, o BMI nie wyższym niż 40. Oczywiście jest szereg chorób wykluczających takie osoby (pełna listę znajdziecie tutaj).

Studenci PUM zachęcają mieszkańców Szczecina do zostania dawcą szpiku - chętnych zapraszają na spotkania, w czasie których odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości oraz pomogą w procesie rejestracji.

  • We wtorek i środę (5 i 6 kwietnia) w CH Galaxy,
  • W sobotę (9 kwietnia) na Jasnych Błoniach (10.00-16.00), w Lesie Arkońskim (9.00) i w CH Turzyn (10,00-16.00.

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:

  • przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzyma potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy.

Co, gdy mamy zgodność z pacjentem potrzebującym pomocy?

Jeżeli okaże się, że cechy tkankowe dawcy i pacjenta są zgodne, dochodzi do pobrania komórek i przeszczepu.

Jakie są metody pobrania?

  • Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków). Wymagana jest jednodniowa wizyta w szpitalu, po czym dawca zwykle wychodzi do domu. Jeżeli pierwszego dnia nie uda się pobrać wystarczającej liczby komórek, pobranie powtarza się kolejnego dnia.
  • Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków). Wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego z uwagi na obserwację po narkozie wymaga pozostania w szpitalu przez dwa lub trzy dni. Po zabiegu pozostają jedynie dwa kilkumilimetrowe nacięcia na plecach.

O tym która z metod zostanie zastosowana decyduje wiele czynników (m.in. stan zdrowia pacjenta i choroba na którą cierpi). W miarę możliwości uwzględniane są indywidualne preferencje dawcy co do metody pobrania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zostań Dawcą Szpiku w Szczecinie. Studenci PUM pomogą! - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto