Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie zaczną zwalniać nauczyceli. Ilu?

Małgorzata [email protected]
Związkowcy do tej pory nie mają żadnych informacji na temat skali ewentualnych zwolnień.

Nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądała organizacja szkół od 2017 roku. Nauczyciele boją się zwolnień, ale czekają na decyzje.

Podczas spotkania ze środowiskiem oświatowym w Szczecinie na temat wprowadzenia reformy oświatowej Maciej Kopeć, wiceminister edukacji narodowej, powiedział, że to „demografia zwalnia nauczycieli, a nie wójt czy burmistrz”.

Na pewno w ostatnich latach demografia miała duży wpływ na zwolnienia nauczycieli, ale nowa reforma także się do tego przyczyni. Nauczyciele obawiają się o swoją przyszłość, ale podczas wakacji nie bardzo mogą działać. Wielu z nich odpoczywa na urlopach.

Związkowcy do tej pory nie mają żadnych informacji na temat skali ewentualnych zwolnień.

- Ludzie przyglądają się temu, co się dzieje i czekają na konkrety - mówi Mirosława Mazurczak, przewodnicząca szczecińskich Związków Zawodowych Oświaty NSZZ „Solidarność”. - Tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego nasz zarząd spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wtedy będziemy wiedzieli więcej na temat sytuacji. Na pewno będziemy mieli do zaopiniowania jakieś projekty, będziemy brali udział w konsultacjach, komisjach edukacyjnych.

Wszystkie działania samorządów lokalnych zależą od przepisów uchwalonych w Sejmie.

- Nie mamy aktów wykonawczych - tłumaczy Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin. - Zmiany ramowych planów nauczania określą, ile godzin z jakich przedmiotów będzie realizowanych, a od tego zależą etaty.

Kwotę ewentualnych odpraw i zabezpieczania miejsc pracy określi ustawa wprowadzająca nowy ustrój szkolny i przepisy przejściowe.

Według wstępnych wyliczeń, w Szczecinie liczba etatów pracowników pedagogicznych w gimnazjach ogólnodostępnych wynosi 879, a pracowników niepedagogicznych - 218. Maksymalnie odprawy dla pracowników pedagogicznych wyniosą ponad 26 mln zł, a dla pracowników niepedagogicznych - prawie 2 mln zł. Kwoty te są rozłożone na trzy lata. Przy czym odprawy dotyczą także pracowników, którzy zostaną zwolnieni z danej szkoły, nawet wtedy kiedy dostaną pracę w innej szkole.

Zobacz także:
Wideo: Nowoczesna: Niech NIK skontroluje budowę spalarni w Szczecinie

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto