Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczny Szczecin: Szlak Ornitologów

Robert Filipski
Robert Filipski
Tym razem przedstawiam Państwu zielony szlak pieszy nazywany "Szlakiem Ornitologów".

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Niekłonczycy (możliwość dojazdu linią samorządową z Polic), a kończymy w Tanowskim Lesie. Stąd możemy czerwonym szlakiem wędrować dalej w kierunku Zalesia i na asfalcie skręcić w lewo - dojdziemy do Tanowa lub w prawo asfaltem również szlakiem czerwonym do Trzebiatowa lub Brzózek i wrócić linią samorządową do Polic.

Niestety szlak troszkę zawieszony w próżni i bardziej nadaje się do wycieczek rowerowych. Turyści piesi mają dość sporą wędrówkę.

Zapraszam do poznawania Puszczy Wkrzańskiej :)
NUMER SZLAKU: ZP-1040-z

PRZEBIEG SZLAKU: UNIEMYŚL (Nieklonczyca) - DROGORADZ - KARPIN - TANOWSKI LAS

NAZWA SZLAKU: ORNITOLOGÓW

NADLEŚNICTWA: TRZEBIEŻ

GMINY: POLICE (powiat policki)

NAWIERZCHNIE: DROGI ASFALTOWE, DROGI LEŚNE, DROGI POLNE

KOLOR: ZIELONY, MALOWANE I DROGOWSKAZY

ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2008

ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010

DŁUGOŚĆ: 9,3 km

WAŻNE UWAGI:

1. Szlak liniowy

Pomiar wykonany za pomocą GPS Garmin 76CSx i 78S - Podany jest kilometraż całkowity oraz pomiędzy odcinkami.

Szlak Ornitologów - zielony pieszy szlak turystyczny w gminie Police. Szlak prowadzi przez środkową i wschodnią część Puszczy Wkrzańskiej. Łączy pieszy czerwony "Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka z wsią Uniemyśl przez którą przechodzą szlaki rowerowe wymienione w opisie. Prowadzi kolejno przez Drogoradz i Karpin. W Drogoradzu, którego początki sięgają 1765 roku, znajdziemy zabytkową XIX wieczną zabudowę oraz pomnikowe drzewo na skrzyżowaniu. Jest typową leśną wsią, zamieszkałą niegdyś przez leśników, rolników oraz pracowników położonych nieopodal Polic. Przez wieś przechodzi rowerowy szlak czarny "Parkami i Pomnikami Przyrody". W Karpinie, którego początki sięgają XVIII wieku, pozostały jedynie trzy gospodarstwa. W jednym z nich znajdziemy zabytkowy (obecnie odnowiony) budynek dworski wraz z pobliską aleją drzew (lipy i dęby) o założeniu parkowym. Jest typowym przykładem osady samotniczej. Jako ciekawostkę można podać fakt, że podczas II Wojny Światowej, na dużych obszarach łąk Karpina rozstawiono dużą instalację elektryczną imitującą podczas nalotów światłą Polic i Szczecina, aby ściągać na siebie naloty bombowców. Uniemyśl to stara XVIII wieczna osada drwalska. Posiada on zabytkowe domy z pierwszej połowy XX wieku oraz zabytkowy budynek nieczynnego obecnie dworca. Na początek szlaku można dojechać Linią Samorządową - linia kolejowa osobowa jest od wielu lat nieczynna. Przez wieś prowadzą dwa szlaki rowerowe - czerwony "Puszczy Wkrzańskiej" i Międzynarodowy R-66 "Dookoła Zalewu Szczecińskiego".

Puszcza Wkrzańska - położona na terenie Polski (mniejsza część ok 22%) i Niemiec. Obszar Natury 2000. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wkra, położonej w niemieckiej części puszczy. Do największych walorów należy Rezerwat Ornitologiczny "Świdwie". Od 2004 roku Puszcza Wkrzańska wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
1.Odcinek pierwszy, Uniemyśl - Drogoradz węzeł szlaków 2,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i dobrze oznakowany. Wędrówkę rozpoczynamy na drodze leśnej, tuż przed miejscowością Uniemyśl od strony Trzebieży. Od strony drogi nie widać oznakowania początku/końca szlaku. Na całości odcinka poruszamy się drogami leśnymi. Od początku szlaku ruszamy w lewo skos. Po około 350 metrach, skręcamy w lewo i do końca odcinka idziemy duktem leśnym cały czas prosto. Po dojściu do leśnej drogi przeciwpożarowej (asfalt) dochodzimy do węzła ze szlakiem rowerowym czarnym "Parków i Pomników Przyrody". Odcinek bardzo dobrze oznakowany. Odcinek dostępny również dla turystów rowerowych oraz miłośników nordic walking.

2. Odcinek drugi, Drogoradz węzeł szlaków - Karpin 4,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i dość dobrze oznakowany, jednak miejscami długie odcinku bez znaków. Szlak idzie w całości drogami leśnymi o różnej szerokości. Po dojściu do asfaltu, skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach w prawo skos w nową drogę asfaltową. Po 1,4 km (na ósmym skrzyżowaniu), skręcamy z asfaltu w drogę leśną- lewo skos. Następnie dojeżdżamy do szerokiej drogi leśnej i skręcamy w lewo. Po drodze przejeżdżamy przez rzekę Karpinę. Za rzeką na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo skos na troszkę mniej używaną drogę leśną. Dojeżdżamy do budynków w Karpinie jedziemy wzdłuż zabudowy mając ja po lewej stronie. Skręcamy ponownie w lewo i kończymy drugi odcinek. Możliwość pokonania szlaku rowerem i nordic walking.

3. Odcinek trzeci, Karpin - Tanowski Las węzeł szlaków, 2,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i dość dobrze oznakowany. Jedziemy dalej drogą pomiędzy łąkami. Z powodu i dojeżdżamy do zabudowy zakładów w Karpinie. Na tym odcinku brakuje znaków. Wjeżdżamy w dość szeroką i miejscami piaszczystą drogę, rozjeżdżoną samochodami transportowymi z zakładu. Po wjechaniu do lasu na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo a po około 250 metrach w lewo i wjeżdżamy na asfaltową drogę przeciwpożarową. Droga jest nierówna i miejscowo dziurawa nawierzchnia. Za znakami dochodzimy do skrzyżowania dróg przeciwpożarowych - węzeł szlaków z pieszym czerwonym "Szlak Puszczy Wkrzańskiej" i kończymy wędrówkę naszym szlakiem. Możemy skręcić w prawo w kierunku Trzebieży lub w lewo w kierunku Zalesia i Rezerwatu "Świdwie". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

* Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
* Oznaczenie szlaku w 2010 roku określamy jako dobry+.
* Szlak określony jako łatwy
* Szlak można pokonać rowerem i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego) .
* Na trasie odcinki innych szlaków - patrz schemat.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU:

1. Długość szlaku 9,3 km
2. Łączna wysokość podejść na trasie 92,6 metrów
3. Łączna ilość zjazdów na trasie 80,8 metrów
4. Wysokość względna minimalna 9 metrów
5. Wysokość względna maksymalna 19 metrów
6. Wysokość względna średnia 29 metrów

Autor - Robert Filipski Wiking-Szczecin, "Szlaki Zachodniopomorskie" , Wszelkie prawa zastrzeżone! Artykuł udostępniam Mojemu Miastu Szczecin, celem umieszczenia w portalu oraz ewentualnego wydania papierowego MM Szczecin.

 

Zobacz też:

Turystyczny Szczecin część 2: Szlak Puszczy Wkrzańskiej - czerwony pieszy

Turystyczny Szczecin: Szlak Gocławski, szlak historii


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto