Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tunele na północnej skarpie Zamku Książąt Pomorskich, zobacz jak wyglądają!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie odsłonił kolejne tajemnice sprzed lat. Obok znanych już wcześniej tuneli z okresu II wojny św. odkryte zostały fragmenty podziemnych korytarzy średniowiecznych.

Niestety przy tunelach wytworzyły się puste przestrzenie, kawerny i zwaliska. To rzuca nowe światło na bezpieczeństwo zamku.
Stan historycznych korytarzy pokazuje, że należy natychmiast podjąć działania służące zabezpieczeniu budynku i skarpy – takie wnioski płyną ze wstępnej eksploracji tuneli pod skarpą i skrzydłem północnym.

- Po otrzymaniu decyzji w sprawie wycinki drzew na skarpie północnej musimy podjąć natychmiastowe działania zabezpieczające puste przestrzenie w tunelach - powiedziała Barbara Igielska, dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Zdaniem ekspertów konieczne jest niezwłoczne wejście do tuneli od strony skarpy północnej i jak najszybsze przebadanie całej ich sieci wraz z otoczeniem (w tym potwierdzonych wcześniej pustek, kawern, jakie wytworzyły się przy tunelach). Szczególny niepokój budzi stan historycznych korytarzy z okresu średniowiecza.

ZOBACZ TEŻ:

Wstępne rozpoznanie tuneli Zamek przeprowadził podczas oczekiwania na możliwość dalszych działań od strony skarpy.
Zlecił je specjalizującym się w pracach w warunkach ekstremalnych (na wysokościach, w miejscach trudno dostępnych) alpinistom ze szczecińskiej firmy. Do podziemnych korytarzy dostali się oni poprzez ok. 16-metrowy pionowy szyb, nawiercony od góry na tarasie północnym. Swoje ustalenia potwierdzili materiałem fotograficznym i filmowym oraz pobranymi próbkami materiałów do analiz.

Z ustaleń tych wynika, że pod skarpą i skrzydłem północnym istnieje rozgałęziona sieć korytarzy o długości co najmniej ponad 270 metrów. Potwierdzone zostały odkryte wcześniej przez ekspertów Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie tunele niemieckie z prefabrykatów, z okresu II wojny światowej. Okazało się też, że łączą się one z korytarzami i sklepieniami znacznie starszymi, zbudowanymi z cegieł.

Podczas eksploracji pobrane zostały próbki cegieł i zapraw, które przebadano dwutorowo.
Zarówno specjaliści z zamkowej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki, jak i z Pracowni Badań Laboratoryjno-Konserwatorskich z Krakowa stwierdzili, że cegły i zaprawy wapienno-piaskowe to materiał historyczny z okresu średniowiecza.

Zdaniem ekspertów z zakresu budownictwa konieczne jest wejście do tuneli od strony skarpy północnej i jak najszybsze gruntowne przebadanie ich. W związku z tym obowiązkiem dyrekcji Zamku jest szybkie podjęcie działań.

ZOBACZ TEŻ:

Dyrekcja Zamku współpracuje m.in. z najbardziej doświadczonymi i cenionymi w kraju specjalistami z ITB. Działa zgodnie z ich wytycznymi, a kolejne ustalenia oraz decyzje instytucji nadrzędnych potwierdzają słuszność tych wytycznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Sprzedawców sporo, kupujących mniej. Tak wyglądał handel w Ostrowcu Świętokrzyskim w czwartek, 27 kwietnia.

Targ w Ostrowcu Świętokrzyskim w czwartek 27 kwietnia. Co si...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto