Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Szybki tramwaj nabiera rozpędu, ale...

Redakcja
Wciąż nie wiadomo co się stanie z domem w Zdrojach, który stoi na trasie budowy. Jeśli dom okaże się zabytkiem, może zablokować lub opóźnić budowę.

Wkrótce miasto złoży wniosek o dofinansowanie budowy szybkiego tramwaju. 3 sierpnia 2009 roku podpisano pre-umowę o dofinansowanie budowy szybkiego tramwaju w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Obecnie trwa uaktualnianie dokumentacji budowlanej mające na celu złożenie wniosku aplikacyjnego - informuje Paweł Sikorski, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Zadanie obejmuje: budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju od pętli Basen Górniczy do pośredniej pętli "Turkusowa" (długość 3,9 km), przebudowę pętli tramwajowej Basen Górniczy, budowę bezkolizyjnych skrzyżowań z istniejącymi ulicami, przystanków oraz pętli pośredniej "Turkusowa".


Projekt trasy Szybkiego Tramwaju w Szczecinie

Inwestycja została podzielony na cztery zadania:

1) przebudowa istniejącej jezdni ul. Hangarowej na odcinku 767m, budowa wiaduktu nad projektowaną trasą torowiska tramwajowego długości 65,5m, budowa nowych dojazdów do projektowanego wiaduktu oraz przebudowa istniejącego uzbrojenia;

2) przebudowa istniejącej jezdni ciągu ulic Batalionów Chłopskich – Gryfińska na odcinku 181m, w tym budowa wiaduktu nad torami tramwajowymi, przebudowa istniejącego uzbrojenia;

3) budowa linii tramwajowej od istniejącej pętli Basen Górniczy do wiaduktu w ulicy Hangarowej, wraz z przebudową pętli Basen Górniczy i budową nowych przystanków tramwajowych;

4) budowa linii tramwajowej na odcinku od wiaduktu w ulicy Hangarowej do pętli pośredniej "Turkusowa".

Urzędnicy muszą jednak liczyć z tym, że na drodze może im stanąć zabytek. Dom przy ul. Batalionów Chłopskich miał być przeznaczony do rozbiórki, ale jego mieszkańcy niespodziewanie złożyli wniosek do wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o wpisanie domu do rejestru zabytków. Jeśli tak się stanie, urzędnicy będą mieli spory problem.

Na razie nie ma jeszcze decyzji konserwatora zabytków, a sprawa się ciągnie od ponad pół roku.

- Cały materiał dotyczący tej sprawy przesłaliśmy do niezależnego eksperta w Poznaniu - mówi Kazimiera Kalita-Skwirzyńska z działu rejestru zabytków WZK. – Chcieliśmy, że opinia była całkowicie obiektywna. Na podstawie tej opinii podejmiemy decyzję czy wpisać ten dom do rejestru zabytków. Decyzja na pewno zapadnie przed końcem tego roku.

Weź udział w dyskusji: Szybki tramwaj czy zabytkowy dom - co wybierasz?

Jeśli zapadnie decyzja, że dom Grueneberga jest zabytkiem, miastu przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego opinia będzie ostateczna.

Budowa szybkiego tramwaju ma być realizowana w terminie: grudzień 2010 - grudzień 2013.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 223 mln zł.

Zobacz też:

Zburzą dom pod szybki tramwaj? Mieszkańcy walczą

Szybki tramwaj czy zabytkowy dom? Spór rośnie

Stanęli w obronie domu Grueneberga (foto+wideo)

Stanęli na drodze szybkiego tramwaju

Szybki tramwaj: Inwestycja za 700 mln złotych


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto