Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Rozpoczyna się kolejny etap wdrażania SIM

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Ponad 600 nowych tablic z nazwami ulic i przeszło 300 z ...
Ponad 600 nowych tablic z nazwami ulic i przeszło 300 z ... UM Szczecin
Ponad 600 nowych tablic z nazwami ulic i przeszło 300 z numeracją budynków zostanie ustawionych lub zamontowanych w Szczecinie do końca roku.

Nowe tabliczki zostaną zamontowane na osiedlach: Centrum, Stare Miasto, Śródmieście Północ, Nowe Miasto i Łękno.

Prace przeprowadzi konsorcjum firm UTAL Sp. z o.o. oraz WIMED-Oznakowanie Dróg Sp. z o.o, które zostało wybrane w przetargu. Konsorcjum wykonana i zamontuje: tabliczki z nazwami ulic, tabliczki z numeracją budynków na obiektach należących do gminy, 13 tablic oznakowania miejsc wyjątkowych na szlaku "Niezwykli Szczecinianie i ich kamienice".

W ramach zamówienia zostaną wykonane i zamontowane (m. in.) :

•    622 komplety tablic z nazwami ulic (komplet to dwie symetryczne tablice),
•    238 nowych słupków,
•    316 tablic z numeracją budynków,
•    13 tablic oznakowania miejsc wyjątkowych.

- Oprócz tego nastąpi demontaż starych tablic i słupków. Wykonane też będą prace dodatkowe m.in. naprawa elewacji obiektów - miejsc wyjątkowych (tam, gdzie będzie to niezbędne) przeszklenie drzwi i bram wejściowych, rekonstrukcja powierzchni po wkopanych słupkach - informuje Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urząd Miasta Szczecin. - Realizację prac przewidziano do końca bieżącego roku. Za wykonanie zamówienia miasto ma zapłacić 597 540 zł brutto.

Opisane prace będą kolejnym etapem wdrażania SIM. Wiosną br. to samo konsorcjum zmontowało ok. 240 tablic z nazwami ulic. Stanęły one na obszarze rozciągającym się od szczecińskich nabrzeży, poprzez część Trasy Zamkowej i al. Niepodległości, place Lotników i Grunwaldzki oraz al. Jana Pawła II, aż do Urzędu Miasta i tereny okalające Jasne Błonia i Park Kasprowicza. Nowe oznakowanie znalazło się również w al. Wyzwolenia (do ul. Malczewskiego łącznie z pl. Rodła).

Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM trwały od 2009 r. SIM jest bliski systemowi orientacji przestrzennej. Ułatwia przemieszczanie się po mieście, odnajdowanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej.

System Informacji Miejskiej służy  zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym, a przez to wpływa na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w mieście. Najistotniejszą cechą skutecznego SIM jest jednolitość stosowanych nośników, dzięki której system może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej.

- Cechą odróżniającą szczeciński SIM od oznakowań występujących w innych miejscach jest graficzne wyrażenie w nim indywidualnej osobowości miasta - informuje Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urząd Miasta Szczecin. - Przy pracach nad SIM analizowano plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Odwołano się również do założeń marki miasta Floating Garden.

W ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne. O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

Katalog szczecińskiego SIM obejmuje następujące elementy:

•    fundamentalne części systemu (barwy, krój pisma, piktogramy, kierunkowskazy, słupy);
•    tablice z nazwami ulic, tablice z numeracją budynków, tablice kierunkowe dla ruchu kołowego, tablice kierunkowe dla ruchu pieszego, tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków);
•    punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe);
•    plany miasta, „witacze”;
•    znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe);
•    system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych);
•    meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto