Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w akcji: ponad 500 blokad za złe parkowanie

Szymon Sidorowski
Straż miejska w Szczecinie w styczniu założyła ponad 500 blokad na koła. Jeśli porównać to ze styczniem 2015 roku to jest to ponad dwa razy więcej - wtedy założono ich około 200.

Spowodowane jest to zmianami w ustawach o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych, według których od 1 stycznia 2016 r. straż miejska nie może używać fotoradarów oraz traffipaxów.

- Trzeba było więc tych kilka osób oddelegować do nowych zadań – wyjaśnia Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. - Zostali oni przesunięci do zadań związanych z nieprawidłowym parkowaniem,

Jak tłumaczy rzeczniczka straży miejskiej, ok. 80 proc. zgłoszeń dotyczy właśnie nieprawidłowego parkowania.

- Dzwonią do nas w tej sprawie mieszkańcy ale też radni osiedlowi czy miejscy. Wysyłamy patrole w miejsca, o których otrzymujemy najwięcej sygnałów – mówi Joanna Wojtach. - Spełniając więc oczekiwania mieszkańców, zwiększyliśmy liczbę strażników zajmujących się nieprawidłowym parkowaniem. Stąd też wzrost z ok. 200 do 500 blokad w porównaniu do stycznia zeszłego roku.

Taka blokada może być nam założona, gdy zaparkujemy na zakazie zatrzymywania się lub na chodniku, gdy nie zostawimy przepisowych 1,5 m dla pieszych.

Z jakimi konsekwencjami możemy się liczyć, oprócz straty czasu, który poświęcimy na skontaktowanie się ze SM oraz przyjazdem strażników, którzy ją muszą zdjąć?

- Nie zawsze blokada koła kończy się mandatem – tłumaczy rzeczniczka prasowa SM. - To zależy od postawy kierowcy. Jeżeli ktoś przyjmie to ze zrozumieniem, to otrzyma pouczenie. Jeżeli się będzie awanturował, to otrzyma mandat.

Wachlarz mandatów jest szeroki, sięga nawet do 500 zł w przypadku zaparkowania na miejscu dla osób niepełnosprawnych, gdy nie mamy uprawnień na to pozwalających. Po zaparkowaniu w takim miejscu konsekwencje mogą być jednak większe.

- Tak jak w przypadku pozostawienia samochodu na torowisku czy przejściu dla pieszych w większości przypadków trzeba taki samochód odholować – mówi Joanna Wojtach. - Wtedy dochodzi też pięć punktów karnych, trzeba także zapłacić za odbiór odholowanego pojazdu. Wtedy koszty mogą wzrosnąć nawet do 1000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto