Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, gdzie uzyskasz pomoc jak nagle zachorujesz

Redakcja MM
Redakcja MM
W nocy i święta pomocy lekarskiej możemy szukać w wybranych ...
W nocy i święta pomocy lekarskiej możemy szukać w wybranych ... Sebastian Wołosz
W nocy i święta pomocy lekarskiej możemy szukać w wybranych placówkach medycznych. Od 1 kwietnia zmieniła się nieco ich lista. Do innych punktów musimy się zgłosić na Prawobrzeżu i na Pogodnie.

Szczecinianie – tak jak do tej pory – mogą w razie potrzeby zgłaszać się do przychodni przy Bolesława Śmiałego oraz przy ul. Kadłubka. Nocne i świąteczne dyżury nie będą już jednak prowadzone w przychodni Falck w Dąbiu ani w przychodni przy ul. Mickiewicza. Zamiast nich pacjentów przyjmować będą teraz szpital w Zdrojach przy ul. Mącznej oraz szpital przy ul. Unii Lubelskiej.

– W tych przychodniach dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta – mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Jeśli zajdzie potrzeba, lekarz dyżurny może skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Są jednak pewne warunki: nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu; zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Jak to wygląda w praktyce? Po pomoc do przychodni pełniącej nocną lub świąteczną opiekę możemy się zgłosić np. kiedy bardzo boli nas brzuch, a ból nie mija mimo stosowania środków rozkurczowych albo mamy infekcję dróg oddechowych z wysoką gorączką.

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać np. wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do specjalisty. Wymienione świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku, w godz. między 8-18.

– Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy – tłumaczy Małgorzata Koszur. – W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu udzielania świadczeń, (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/ pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.


Tu uzyskasz pomoc jak rozchorujesz się w nocy lub w święta:

1) SPS ZOZ Szpital w Zdrojach, ul. Mączna 4, tel. 91 880 63 89, lekarz kom. 728 440 450, pielęgniarka kom. 728 440 451

2) Szczecin: Mediklinika Sp. z o.o., ul. Unii Lubelskiej 1, tel. 91 425 33 66, lekarz kom. 500 126 309, pielęgniarka kom. 500 125 976

3) Szczecin: NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, ul. Kadłubka 10-11, 91 422 84 45;

4) Szczecin: WOMP-ZCLiP, ul. Bolesława Śmiałego 33, 91 434 91 00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto