Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacerując, patrz pod nogi! Powstaje mapa starych szczecińskich napisów na murach i reklam oraz pokryw studzienek kanalizacyjnych

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Inicjatorka konkursu, przy pomocy szczecinian chce zaktualizować mapę z napisami.
Inicjatorka konkursu, przy pomocy szczecinian chce zaktualizować mapę z napisami. Facebook Polina Wierzchowiec
Spacerując po Szczecinie, patrz pod nogi, bo miniesz i nie zauważysz kawałka historii miasta. Chodzi o żeliwne pokrywy studzienek kanalizacyjnych. Zwykle na nie w ogóle nie zwracamy uwagi a przecież, jeśli mamy szczęście, możemy się jeszcze natknąć na pokrywy z początku XX w. - Ale jest ich już coraz mniej - przyznaje Polina Wierzchowiec ze Stowarzyszenia Pogodniak.

"Ogłaszamy konkurs! Szukamy w mieście żeliwne pokrywy zaworów wodnych odcinających wodę do budynku (szczególnie na Pogodnie jest tego sporo)" - czytamy na stronach internetowych Stowarzyszenia Pogodniak. Jak tłumaczy inicjatorka konkursu, przy pomocy szczecinian chce zaktualizować mapę z napisami.

Co to jest mapa na napisami? To mapa z zaznaczoną lokalizacją starych, polskich i niemieckich napisów na murach.

- To kawał historii miasta - twierdzi Polina Wierzchowiec. - Kilka lat temu sporządziliśmy już taką mapę. Zależy nam bowiem na zachowaniu tych napisów od zapomnienia. Są jeszcze gdzie nie gdzie na szczecińskich kamienicach. Nie są sklasyfikowane i nie podlegają żadnej ochronie, to dlatego m.in. powoli znikają z naszej przestrzeni. My chcemy naszym mieszkańcom pomóc w odnalezieniu tych fragmencików naszego miasta zachęcając ich przy okazji do poznania historii – mówi Polina Wierzchowiec, przewodnik miejski.

Z mapy napisów można się więc dowiedzieć, gdzie jeszcze można dostrzec już coraz mniej widoczny i coraz trudniejszy do odczytania napis na kamienicy informujący o tym, że w tym miejscu była łaźnia miejska, sklep kolonialny czy punkt repatriacyjny. Na mapie są również naniesione stare reklamy zapewniające o "najniższych cenach" ("billigste preise") lub informujące, gdzie się mieścił Pewex. Mapa przygotowana przez Stowarzyszenie Pogodniak wykorzystywana jest m.in. do organizacji spacerów, w czasie których uczestnicy odwiedzają niektóre z tych miejsc.

Całość powstała w ramach zadania "Spod tynku. Historia miasta" dofinansowanego ze środków Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 oraz Miasta Szczecin.

- Obecnie chcemy zaktualizować tę mapę zaznaczając na niej punkty, w których znajdują się stare pokrywy studzienek - tłumaczy przewodniczka po Szczecinie. - Według moich obliczeń, tylko na Pogodnie możemy znaleźć około stu takich pokryw.
Dlatego Stowarzyszenie Pogodniak zorganizowało konkurs. Uczestnicy mają przysyłać zdjęcia z dokładnym opisem lokalizacji studzienki.

- Cenne będą też wszystkie ciekawe historie, które wiążą się z napisami albo archiwalne zdjęcia z rodzinnych albumów - dodaje nasza rozmówczyni.

Trzy osoby z największą liczbą odnalezionych punktów otrzymają nagrody: komplet pocztówek z wybranej dzielnicy Szczecina - własnej produkcji członków Stowarzyszenia.

- Dlatego chodząc na spacer patrz pod nogi! - radzą członkowie "Pogodniaka". - Często biegniemy przez miasto nie zwracając uwagi na to co jest dookoła, a miasto może nam tyle opowiedzieć.

Stowarzyszenie już złożyło w mieście wniosek o przyznanie grantu na aktualizację mapy napisów o mapę pokryw studzienek. Co ciekawe na Pogodnie starych studzienek pozostało dość sporo. Gdzie? Znaleźć je muszą uczestnicy konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto