Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy projekt aktywizacji bezdomnych w schronisku "Feniks". Mogą otrzymać szansę na drugie życie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Stowarzyszenie Feniks Szczecin
Różnego rodzaju warsztaty i spotkania mające na celu pomoc osobom bezdomnym wrócić do społeczeństwa, a także znaleźć pracę. To działania Stowarzyszenia "Feniks", które uruchomiło w swoich placówkach kolejny program.

Projekt ,,Razem możemy więcej'' jest realizowany od początku marca i potrwa do końca sierpnia. Jest skierowany do mieszkańców schronisk w Szczecinie i Policach oraz do społeczności lokalnej.

- Wszystko w celu wzajemnej integracji - zapewnia w rozmowie z "Głosem" Natalia Kęska ze Stowarzyszenia "Feniks", koordynatorka projektu.

Osoby bezdomne często przez swój status społeczny mają niską samoocenę i zamykają się na środowisko zewnętrzne. Warsztaty mają pomóc im ponownie otworzyć się na ludzi, a lokalni mieszkańcy mogą bliżej poznać swoich "sąsiadów" i ich historię. Okazją do wspólnych spotkań są m.in. warsztaty plastyczne i kulinarne. Pierwsze spotkanie w kuchni już w najbliższy poniedziałek.

- Pomysł na menu dała osoba ze schroniska w Policach. Zrobimy lazanię w sosie pomidorowym i zupę serową - mówi Natalia Kęska.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty rzemieślnicze, podczas których powstaną meble paletowe i karmniki. Uczestnicy będą się uczyć fotografii, a także tworzenia naturalnych kosmetyków, figur z gipsu czy też wyszywania poduszek. Wszystkie przygotowane produkty trafią później na akcje charytatywne. Latem planowany jest wyjazd integracyjny do Klinisk, gdzie odbędzie się wspólne sprzątanie lasu i ognisko. O muzyczną atmosferę zadba jeden z mieszkańców schroniska.

- W Szczecinie mamy nowego mieszkańca, który gra na akordeonie, gitarze czy saksofonie, a w społeczności lokalnej skupionej przy Domu Kultury Skolwin jest zespół muzyczny, więc mamy wspólny repertuar ogniskowy - chwali Natalia Kęska.

Szansa na powrót do pracy

Udział w projekcie zadeklarowało ponad trzydziestu mieszkańców z obu schronisk. Ważną częścią programu są spotkania z pośredniczką pracy dla osób, które mogą jeszcze zaktywizować się zawodowo.

- Nikt jeszcze nie podjął zatrudnienia, bo odbyło się za mało spotkań, ale dostają już pierwsze oferty. Mamy założenie, żeby zaktywizować zawodowo 12 osób - tłumaczy koordynatorka projektu.

W poprzednio realizowanych przez stowarzyszenie programach, takie spotkania pozwoliły kilku osobom na znalezienie pracy, a później nawet mieszkania i powrót do normalnego życia. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto