Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarb ukryty był w 2-kondygnacyjnym bunkrze [film]

Redakcja MM
Redakcja MM
Wśród odnalezionych dzieł sztuki jest m.in. poszukiwany od 66 ...
Wśród odnalezionych dzieł sztuki jest m.in. poszukiwany od 66 ... Materiał policji
Wśród odnalezionych dzieł sztuki jest m.in. poszukiwany od 66 lat obraz Józefa Czajkowskiego z 1903 roku pt. „Cmentarz Ojców Reformatów w Krakowie”.

W lipcu 2011 roku do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, zgłosiła się 56 letnia kobieta z dwoma córkami, informując,  że została okradziona przez członka rodziny.

Twierdziła ona, że skradziono dużą ilość obrazów, porcelanę, srebra i inne dzieła sztuki należące do jej męża. Ponieważ sprawa dotyczyła kradzieży dzieł sztuki z kobietą rozmawiał kierownik zespołu zajmującego się zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie. Kobieta wręczyła mu płytę DVD ze zdjęciami dzieł sztuki, które pozostały w posiadaniu jej męża.Po przejrzeniu płyty policjant zorientował się, że na obrazach znajdują się sygnatury muzealne.

- Oprócz obrazów znajdowało się tam także kilka rzeźb kościelnych – informują policjanci. -  Zdjęcia zostały przesłane do Krajowego Zespołu ds. Zabytków Komendy Głównej Policji, celem przekazania ich do ośrodków rządowych zajmujących się przeciwdziałaniem kradzieżom dzieł sztuki. Po kilku dniach pracownice Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prowadzące rejestr strat wojennych przekazały informację, że jeden z obrazów widocznych na zdjęciu został prawdopodobnie skradziony z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Podczas czynności na miejscu zdarzenia, ustalono że Antoni M., by ukryć tę kolekcję zbudował specjalny betonowy, 2-kondygnacyjny „bunkier” z przesuwanymi ścianami i licznymi skrytkami w których trzymał swoje zbiory, jednak do „bunkra” nie wpuszczał nawet najbliższej rodziny.

Po informacji z MSZ, Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył zawiadomienie w sprawie skradzionego obrazu i faktu posiadania rzeźb kościelnych. Prokurator wydał nakaz przeszukania i zabezpieczenia całej kolekcji w związku z podejrzeniem, że dzieła sztuki uzyskane zostały nielegalnie.

Pomimo utrudnień stawianych przez kobietę zabezpieczono kolekcję przy udziale pracowników Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kolekcję tę w całości przewieziono do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Już w trakcie przeszukania ustalono, że znajdują się tam obrazy o bardzo dużej wartości artystycznej i historycznej. Ze względu na kurz i wilgoć panującą w „bunkrze” wiele z nich jest w złym stanie. Obrazy pochodziły – jak wstępnie ustalono - z okresu od wczesnego renesansu do czasów współczesnych. Jeden z obrazów pochodzi z 1532r.

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Szczecinie potwierdzili, że zatrzymany obraz Józefa Czajkowskiego z 1903 roku pt. „Cmentarz Ojców Reformatów w Krakowie”, jest obrazem poszukiwanym przez Polskę jako strata wojenna. Na odwrocie dodatkowo zachowały się numery identyfikacyjne Muzeum Śląskiego w Katowicach. Józef Czajkowski (1872-1947) był znanym warszawskim malarzem, architektem i pedagogiem, wykształconym w Monachium i Paryżu, a jego obrazy na aukcjach osiągają wartość do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponieważ sprawa dotyczy straty wojennej odrębne postępowanie wszczęli również prokuratorzy szczecińskiego oddziału IPN. Po zakończeniu postępowania obraz Czajkowskiego po 66 latach wróci do muzeum w Katowicach.    

Policja wspólnie z Prokuraturą wyjaśnia wszystkie wątki dotyczące pochodzenia i obrotu poszczególnymi dziełami sztuki.

Obecnie kolekcja jest badana przez specjalistów Muzeum Narodowego w Szczecinie, a zdjęcia poszczególnych dzieł zostały przesłane do Krajowego Zespołu ds. Zabytków Komendy Głównej Policji, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, MSZ, placówek Interpolu i innych agencji zajmujących się identyfikacją utraconych dzieł sztuki. Fotografie obrazów i grafik malarstwa włoskiego analizowane są nawet przez specjalistyczną grupę karabinierów z Rzymu, pod kątem ustalenia ich pochodzenia.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód w Szczecinie.



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto