Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie szczecińskich archeologów

Redakcja
Szczątki neandertalczyka, najstarsze szczątki ludzkie nie tylko w Polsce, ale i na północ od Karpat - odkryli Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Są to pierwsze neandertalskie szczątki pochodzące z obszaru Polski i jednocześnie pierwszy bezpośredni dowód na występowanie neandertalczyka na północ od Karpat.

W jaskini odkryto bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. Liczne narzędzia krzemienne odkryte w warstwach kulturowych tego stanowiska świadczą o tym, że neandertalczycy u progu ostatniej epoki lodowcowej przychodzili tu często i najprawdopodobniej pozostawali przez dłuższy czas.

Wśród narzędzi krzemiennych, pozostawionych przez neandertalczyków dominują tzw. noże asymetryczne, charakterystyczne dla neandertalczyków zamieszkujących Europę Centralną w początkach ostatniego zlodowacenia.

Badania tych śladów Uniwersytet Szczeciński we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim rozpoczął w 2006 roku. Ze strony US badania prowadził dr Mikołaj Urbanowski z Zakładu Archeologii US wraz z doktorantką Katarzyną Orzyłowską.

Najcenniejsze znalezisko z Jaskini Stajnia wygląda skromnie: to 3 zęby trzonowe. Udało się jednak odczytać z nich wiele informacji o naszych odległych poprzednikach, m.in. to, że należały do trzech różnych osobników.

Znalezisko jest dla naukowców wyjątkowe – to najstarsze pozostałości ludzkie w Polsce, a przede wszystkim – pierwsze szczątki neandertalczyków w tej części Europy.

Wprawdzie obecnie nauka zna szczątki wielu osobników, jednak większość tych znalezisk pochodzi z zaledwie kilku rejonów Eurazji. Choć w Polsce badania prowadzone są od XIX wieku, tp jak dotąd znajdowano tylko narzędzia krzemienne i kości upolowanych zwierząt. Podobnie jest na całym obszarze na północ od Karpat.

- Bardzo ciekawą sprawą jest to, że na zębach są ślady wykałaczki. Świadczy to o stylu życia neandertalczyków – mówi Katarzyna Orzyłowska. – Okazuje się, że oni mieli swoją kulturę. Poza tym w jaskini są ślady krzemienia, który nie występuje w jaskiniach. To oznacza, że oni go tam musieli przynieść, co wskazuje na przemyślane działanie. To krok do tego, żeby pokazać neandertalczyka jako człowieka. Mamy nadzieję, że poza zębami znajdziemy też pozostałe szczątki tych ludzi.

Aktualnie szczątki neandertalczyka znajdują się na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie na godzinę 13 przewidziane jest spotkanie z mediami na temat znaleziska i pokazanie go.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto