MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryto średniowieczną kryptę w centrum Szczecina. To fragment najważniejszej świątyni, która nie dotrwała od naszych czasów. ZDJĘCIA

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak wygląda odkopana krypta
Tak wygląda odkopana krypta Marek Dworaczyk
Odkrycia dokonano w trakcie prac przy boisku IX LO. Do początków XIX wieku w tym miejscu wznosił się Kościół Najświętszej Marii Panny.

Początki kościoła Mariackiego sięgają XIII wieku, kiedy to książę Barnim I ufundował nową murowaną świątynię. Fundator po śmierci w 1278 roku spoczął w krypcie kościoła Mariackiego, który odtąd aż do roku 1346 pełnił funkcję głównej nekropolii Gryfitów.

Tutaj spoczęli także jego synowie Barnim II i Bogusław IV. Na dziedzińcu kościelnym mieścił się cmentarz. Najbardziej katastrofalny dla świątyni okazał się pożar z 1789 roku. Piorun uderzył w wieżę. Ocalałe elementy jego wyposażenia zostały wkrótce sprzedane. Pojawiły się co prawda pomysły umieszczenia w wieży obserwatorium astronomicznego, ale projekt upadł. Porzucony gmach wyburzono w latach 1829 - 1830.

Dziś w miejscu świątyni stoi szkoła. Badania archeologiczno-architektoniczne w związku z modernizacją boiska przy LO nr IX w Szczecinie prowadzi Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie.

- Kryptę odkryto przypadkowo, podczas kopania niewielkich dołków pod słupki ogrodzenia boiska. Zapadła wówczas decyzja, żeby ją odsłonić i udokumentować, co zostało wykonane. Okazało się, że krypta była zasypana. Nie znaleziono w niej żadnych trumien i kości - informuje Marek Dworaczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, który kieruje badaniami archeologicznymi w tym miejscu. - Znajdujące się w niej pochówki musiały zostać usunięte najpewniej w momencie likwidacji cmentarza, co jak wspomniałem, nastąpiło w końcu XVIII, może na początku XIX wieku. W krypcie z pewnością nie pochowano żadnego z dawnych władców Pomorza. Została ona dobudowana do bryły kościoła od strony południowej dużo później, być może już w XVII w., a nie wykluczone, że dopiero w początkach XVIII w. Nie wiadomo, kto w niej spoczywał. Można się jedynie domyślać, że chowano w niej znaczniejszych obywateli miasta, a może hierarchów kościelnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wykopaliska na Starym Mieście w Szczecinie. Sprawdź, co udał...

To nie jedyne odkrycie w tym miejscu. Znaleziono również ludzkie szczątki.

- Prace ziemne przy modernizacji boiska polegały na usunięciu wierzchniej warstwy ziemi do głębokości około 70-80 cm, miejscami do 100 cm. W trakcie prac okazało się, że pod nawierzchnią wcześniejszego boiska biegnie stara kanalizacja, którą należało wymienić. W trakcie tych prac ziemnych, w przemieszanych warstwach gruzu, piasku, gliny, powstałych po II wojnie światowej, odkryto dość liczne kości ludzkie (około 1000 sztuk), które po zakończeniu badań zostaną przekazane do analizy antropologicznej - mówi Marek Dworaczyk. - Szczątki te pochodzą ze wspomnianego, zlikwidowanego cmentarza. Nie były one jednak ułożone w porządku anatomicznym. Zalegały pojedynczo w przemieszanych warstwach gruzowych. W południowej części inwestycji odkryto także pozostałości piwnic przedwojennych kamienic.

Na cmentarzu tym, według niektórych źródeł, książę Bogusław X posiadał dom, w którym zakończył życie w dniu 30 września 1523 roku, w południe.

- Po zajęciu miasta przez Francuzów na cmentarzu pasły się konie, a świątynia pełniła rolę magazynu – wyjaśnia Jan Iwańczuk, miłośnik historii Szczecina. - W XIX wieku teren cmentarza, po usunięciu ostatnich nagrobków i obsadzeniu lipami, wszedł w skład Placu Mariackiego (Marienplatz, 1830) , na którym w 1832 roku wybudowano gmach Gimnazjum Mariackiego, obecnego Liceum Ogólnokształcącego nr 9.

POLECAMY:

Kamienice przy ulicy Siennej 6,7 i 8.

Tak wyglądało Podzamcze przed wojną. Niesamowite zdjęcia ze Szczecina

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ WIDEO: Prace archeologiczne przy ul. Panieńskiej w Szczecinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto