Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Pinokia czy rotmistrza Witolda Pileckiego?

Redakcja
IPN chciałby, żeby rondo u zbiegu ul. Sikorskiego i Ku Słońcu nosiło imię Witolda Pileckiego. Stowarzyszenie Przyjaciół Klubu Studenckiego Pinokio ma swoją propozycję - rondo Pinokia.

Rondo Pinokia?

W przyszłym roku klub Pinokio będzie obchodził 50-lecie istnienia. Dlatego też Stowarzyszenie Przyjaciół Klubu Studenckiego Pinokio proponuję, żeby rondu, które powstanie niedaleko klubu nadać imię Pinokia. 

- Nadanie nowo budowanemu rondu imienia Pinokia niemal zbiegłoby się z pięćdziesiątą rocznicą powstania tego wyjątkowego miejsca i byłoby doskonałym ukoronowaniem jego półwiecznej działalności – podkreśla Mariusz Bloch wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Klubu Studenckiego Pinokio. - Dodatkowym argumentem jest lokalizacja obiektu. Rondo znajdować się będzie w sąsiedztwie kompleksu osiedli akademickich (US i ZUT), jak i ok. 100 metrów od samego Klubu.

Pinokio jest jednym z dwóch najstarszych studenckich klubów w mieście. W czasach poprzedniego ustroju był enklawą wolności i świeżej myśli. Przez lata był i nadal jest miejscem tworzenia ciekawych inicjatyw, spotkań, rozmów i zabaw. Klub odwiedza miesięcznie około 30 tys. gości.

Akcja nadania imienia przyszłemu rondu imienia Pinokia uzyskała pisemne poparcie m.in. rektorów szczecińskich uczelni, aktora Michała Janickiego i rysownika i satyryka Henryka Sawki.


Objazdy na czas przebudowy skrzyżowania Ku Słońcu - Sikorskiego


A może rondo rotmistrza Witolda Pileckiego?

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej Oddział złożył już wniosek do Rady Miasta w Szczecinie o nadanie rondu imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej.

- Rotmistrz Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Pozostaje także bohaterem, którego pamięć próbowano zatrzeć przez lata. Jej przywrócenie jest obowiązkiem także nas, szczecinian - wyjaśnia Agnieszka Gorczyca, Asystent prasowy IPN-u  w Szczecinie. - Wyrazem tych działań z pewnością będzie nadanie wskazanemu rondu imienia bohatera, który pozostaje wzorem męstwa i patriotyzmu.

Rotmistrz Witold Pilecki nie ma własnego grobu. Jego ciało spoczywa prawdopodobnie na śmieciowisku przy Cmentarzu Powązkowskim.

- Dlatego wybór wskazanego ronda jest ze wszech miar właściwy, prowadzi ono bowiem do Cmentarza Centralnego i sąsiadować będzie z grobami popielicowymi – tłumaczy Agnieszka Gorczyca. - Rondo rotmistrza Pileckiego idealnie wkomponowałoby się również w nazewnictwo tej części miasta, jako sąsiadujące z ulicą Sikorskiego czy Bohaterów Warszawy.

Zobacz też: Ku Słońcu: Zakaz wjazdu tylko w teorii


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto