Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza pamięć o zmarłych. Wspominamy tych, którzy odeszli

Marek Jaszczyński
Są legendą naszego miasta. Zasłużeni, ale często zapomniani. Na kwaterze zasłużonych leżą  Wielcy Szczecinianie
Są legendą naszego miasta. Zasłużeni, ale często zapomniani. Na kwaterze zasłużonych leżą Wielcy Szczecinianie
Tych ludzi nie ma, ale nadal żyją wśród nas wspomnienia o nich. Przedstawiamy parę sylwetek znanych szczecinian, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Centralnym


Jego „Mały biały domek”

W latach czterdziestych ubiegłego wieku był jednym z najbardziej znanych piosenkarzy. Rzesze szczecinian znały Tadeusza Millera z przebojów „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem?’’, „Mały, biały domek’’ oraz tango „Kwiat paproci’’. Jak na ówczesne czasy osiągnął rekordową sprzedaż płyt, bo aż 15 tysięcy sztuk. Był wielbicielem motocykli i ta pasja okazała się śmiertelna - zginął w wypadku.

Ale obok artystów na szczecińskiej nekropolii spoczywają również osoby blisko związane ze stocznią szczecińską. Wśród nich jest Henryk Jędza, legendarny dyrektor zakładu. Warto również wspomnieć o Michale Knauszu (nr kwatery: 84A rząd: 9, nr grobu: 04), trenerze kadry pływaków, który przez 26 lat mieszkał w Szczecinie i prowadził zajęcia w „Arkonii’’. Wyprzedzał czasy, w których żył. Zawsze zapędzał do nauki swoich zawodników. Namawiał ich, aby myśleli o swojej przyszłości po skończeniu kariery zawodnika.

Z encyklopedii fotografii

Nazwisko Witolda Chromińskiego, który spoczywa na cmentarzu centralnym, znalazło się w Encyklopedii Fotografii. Jako jeden z nielicznych Polaków trafił tam jako wynalazca techniki fotograficznej. Chociaż był dyrektorem technicznym stoczni, poświęcił się fotografii. To była jego pasja. A plon jego pracy jest iście imponujący. Zwiedził między innymi Afrykę oraz Indie.

Legenda piłki nożnej

Kibicom naszego klubu piłkarskiego nie trzeba przedstawiać Floriana Krygiera (ur. 17 marca 1907 w Posługowie, zm. 31 marca 2006 w Szczecinie), trenera i działacza piłkarskiego, jednego z twórców Pogoni Szczecin. W 1950 roku został przeniesiony służbowo do Szczecina gdzie otrzymał stanowisko kierownika dyspozycji Portu Szczecin. Był kierownikiem sekcji piłkarskiej Koła Sportowego „Kolejarz”, gdzie pełnił też rolę trenera I drużyny juniorów. Z koła tego wywodzi się częściowo klub sportowy Pogoń Szczecin. 1 czerwca 1956 został trenerem seniorów Pogoni.

Stworzył młodzieżowe zaplecze trampkarzy młodszych i starszych. Funkcję trenera młodzieży w szczecińskim klubie pełnił do przejścia na emeryturę w 1972 roku. Działał również społecznie w kierownictwie sekcji piłki nożnej i zarządzie klubu. Na sesji Rady Miasta Szczecina 26 lipca 2004, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu jego imienia stadionowi przy ulicy Twardowskiego.

Jak znaleźć grób?

a Pomocą w odnalezieniu grobów naszych bliskich, krewnych czy znajomych może być internetowa wyszukiwarka. Znajdziecie ją na stronie www.cmentarze.szczecin.pl

Internetowa wyszukiwarka grobów dostępna jest również w wersji mobilnej oraz jako aplikacja android.

Na stronie wyszukiwarki grobów znajduje się formularz, w którym należy wpisać nazwisko i imię osoby zmarłej lub datę urodzenia lub datę zgonu.

W przypadku znalezienia danych odpowiadających wpisanym założeniom, uzyskujemy dokładne informacje o poszukiwanym miejscu pochówku osoby zmarłej w postaci numeru kwatery, rzędu i numeru grobu. Znajdujemy ją na stronie www.cmentarze.szczecin.pl. Stamtąd również pobierzemy aplikację, która ułatwi znalezienie szukanego grobu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto