Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo na Głębokim decyzją szczecińskich radnych ma swojego patrona. To Franciszek Knapp

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Radni Szczecina na wtorkowej sesji podjęli decyzję jednogłośnie, że patronem ronda przy szczecińskim jeziorze Głębokie będzie Franciszek Knapp. To on m.in. ochraniał willę Piłsudskiego. Przybliżamy jego postać.

Z wnioskiem o nadanie nazwy „Rondo Franciszka Knappa" wystąpiła Rada Osiedla Głębokie Pilchowo.

- Poprzez wyróżnienie ważnych dla miasta osób przekazujemy młodszemu pokoleniu pamięć o przeszłości, między innymi pamięć o pionierach Szczecina. Takim właśnie człowiekiem był Franciszek Knapp, żołnierz, patriota i niezłomny człowiek. Za jego imieniem i nazwiskiem kryje się emocjonująca, przemawiająca do wyobraźni historia. Pamięć o nim i jemu podobnym powoduje, że czujemy się związani z miejscem, czasem, z naszą krótką szczecińską historią - uzasadniają osiedlowcy.

ZOBACZ TEŻ:

Franciszek Kanpp, jeden z pionierów Szczecina. Kim był

Franciszek Knapp urodził się w 1898r. w Szczebrzeszynie. W wieku 17 lat został wcielony do marynarki wojennej imperium rosyjskiego. W czasie I Wojny Światowej dostał się do niewoli austriackiej.

Jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej brał udział w 1918r. w rozbrajaniu żołnierzy cesarstwa. Służył w szwoleżerach, brał udział w powstaniu śląskim. Ochraniał willę „Milusin”, w której mieszkał marszałek Polski Józef Piłsudski z rodziną. Od 1931 r. służył w Korpusie Ochrony Pogranicza.

Został ranny w kampanii wrześniowej 1939r., w czasie walk pod Lwowem. Podczas II Wojny Światowej służył w komórce kontrwywiadu Komendy Głównej AK. Aresztowany w 1944r. został osadzony na Pawiaku, a następnie wywieziony do obozu Gross-Rosen.

Po wojnie, w 1945 r wrócił do Polski i zamieszkał w Szczecinie, na Osiedlu Głębokie. Był współorganizatorem i dyrektorem Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej „C.Hartwig”. W 1949 r aresztowany przez UB, a po 28 miesiącach śledztwa, skazany na 6 lat więzienia, z którego został zwolniony w 1955r. i następnie zrehabilitowany w 1956r. Zmarł w 1984 r., pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto