Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy zrobimy przez Internet

Magda_Ratajczak
Magda_Ratajczak
Niedługo kurs na prawo jazdy będziemy mogli zrobić bez wychodzenia z domu. Części teoretycznej nauczymy się bowiem przez Internet.

- Większość szkół nauki jazdy organizuje kursy teoretyczne, ale nie wiadomo, na ile są one efektywne i ile osób w nich uczestniczy - mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik szczecińskiej drogówki. - Dopóki nie zmieni się forma przeprowadzania egzaminów nie będzie wiadomo, jaką wiedzę posiada zdający. Moim zdaniem, forma nauki przez Internet umożliwi uzyskanie wiedzy, ale jej "jakość" będzie można sprawdzić dopiero podczas egzaminu.

Kurs na prawo jazdy kategorii B kosztuje średnio około 1,5 tys. zł i obejmuje po 30 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Dzięki nauce przez Internet, kursant wygodniej przyswoi wiedzę i oszczędzi dzięki mniejszym opłatom za szkolenie. Zdaniem ekspertów wprowadzenie internetowej nauki teorii mogłoby obniżyć cenę nawet o jedną trzecią.

Argumentem przemawiającym za takim kursem jest też zazwyczaj nie najwyższy poziom zajęć prowadzonych w szkołach nauki oraz częste opuszczanie wykładów przez kursantów.

Instruktorzy szczecińskich szkół nauki jazdy tłumaczą, że taka forma nauki nie jest efektywna.

- Najlepiej jest, kiedy kursant ma bezpośredni kontakt z instruktorem, któremu może zadać pytanie i wyjaśnić wątpliwości - mówi Natalia Twardowska ze szkoły nauki jazdy Karol. - Poza tym, wiele zależy od nas samych.

W przypadku kursu internetowego, kandydat na kierowcę sam wybierałby moment przerobienia materiału, a do szkoły przychodziłby dopiero na egzamin, który byłby przeprowadzany tradycyjnie. Przedstawiciele Ministerstwa tłumaczą, że rozwiązaniem wszelkich wątpliwości kursanta byłoby wprowadzenie internetowego wykładowcy, który kontrolowałaby przebieg nauki i kontaktował się z kursantem za pomocą e-maila.

Cezary Tkaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego uważa, że sposób zdobywania wiedzy teoretycznej zależy od szkoły nauki jazdy oraz od samych kursantów.

- Są szkoły, które nie przywiązują wagi do teorii - mówi Tkaczyk. - Jeżeli miałbym wybierać między taką szkołą a szkołą, która prowadzi wykłady przez Internet, to wybrałbym tą drugą, chociaż ważny jest kontakt z wykładowcą. Poza tym, kursanci muszą się uczyć przepisów ruchu drogowego, a nie tylko zdobywać wiedzę z rozwiązywanych testów. Zobaczymy, jak to będzie.

Dokładne zasady internetowych szkoleń zostaną opracowane, kiedy parlament przegłosuje ustawę, której projekt trafi do Sejmu jeszcze w tym miesiącu. W życie wejdzie prawdopodobnie w drugiej połowie roku.



**

**

**

Studniówki 2009 w Szczecinie: Największe galerie zdjęć

**

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto