Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posocznica zbiera śmiertelne żniwa

Robert Duchowski
Robert Duchowski
W ostatnich dniach u trojga dzieci wykryto posocznicę: u 15-miesięcznej dziewczynki z Polic (25 grudnia), u 3-letniego chłopca ze Szczecina (30 grudnia) i 3-letniego chłopca ze Stargardu Szczecińskiego. Pierwsza dwójka dzieci zmarła. Ostatnie wciąż przebywa w szpitalu w Szczecinie - Zdrojach.

Posocznica jest uogólnionym zakażeniem bakteryjnym, w którym dochodzi do krążenia drobnoustrojów we krwi. Najczęstszym powikłaniem jest wstrząs septyczny, który charakteryzuje się nagłą niewydolnością krążenia, zwykle i niedociśnieniem i zaburzeniami pracy wielu narządów, niejednokrotnie doprowadzając do zgonu chorego – tłumaczy rzecznik Państwowego Wojewódzkiego Inspektora sanitarnego w Szczecinie, Renata Opiela. - Etiologia posocznicy nie jest jednolita. Najczęściej wywołana jest zakażeniami ziarniakami ropotwórczymi takimi jak: gronkowce, paciorkowce, pneumokoki, meningokoki i inne – dodaje.

W Polsce w 2005 r. zarejestrowano 201 zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową (jedna z najcięższych odmian posocznicy). W województwie Zachodniopomorskim wystąpiło 16 zachorowań, w tym 2 zgony. W latach 2004-2005 najwięcej zachorowań i zgonów wystąpiło w przedziale wiekowym od 1 roku do 3 lat. W tym przedziale wiekowym w 2004 r. wystąpiło 13 zachorowań, w 3 przypadkach zakończonych zgonem, a w 2005 r. 7 zachorowań w 1 przypadku zakończone zgonem.W 2006 roku zgłoszonych zostało 21 przypadków posocznic o etiologii meningokokowej, 3 zakończyły się zgonem.

Najważniejsze znaczenie w zwiększeniu szans na przeżycie osoby zakażonej ma czas od momentu wystąpienia objawów ( tj. wysoka gorączka powyżej 38 st. C, zmiany zatorowe na skórze w postaci wybroczyn, gwałtownie pogarszający się stan zdrowia) do udania się z dzieckiem do lekarza, szpitala. Jedynie szybka fachowa pomoc lekarska w oddziale intensywnej opieki medycznej daje takie szanse oraz szybkie podanie antybiotyku. Wcześniej, aby ustalić przyczynę zachorowania należy pobrać od osoby chorej materiał do badań.

Ponieważ inwazyjna choroba meningokokowa szerzy się drogą kropelkową i przez bliski kontakt z osobą zakażoną. W profilaktyce duże znaczenie ma także zachowanie podstawowych zasad higieny w bliskim otoczeniu, zwłaszcza małych dzieci tj. nie korzystanie z wspólnych naczyń, nie oblizywanie smoczków, łyżek itp., nie kontaktowanie się dorosłych osób przeziębionych, z infekcją, z małymi dziećmi, nie całowanie małych dzieci bezpośrednio w usta – mówi Opiela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto