Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedziny w szczecińskich szpitalach: na jakich zasadach?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W szpitalu klinicznym przy ul. Unii Lubelskiej, w Zachodniopomorskim Centrum Onkologicznym i 109 Szpitalu Wojskowym w Szczecinie można już odwiedzać chorych - zakaz wprowadzony na czas pandemii koronawirusa właśnie został odwołany (choć pozostały jeszcze niektóre utrudnienia). W pozostałych placówkach zasady wizyt zostaną zmienione lada dzień.

"Z dniem 1 kwietnia 2022 r. zmianie ulegają zasady dotyczące odwiedzin pacjenta. Pacjenta może odwiedzać jedna osoba, która aktualnie jest bez objawów infekcji dróg oddechowych. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, w tym wystąpienia ogniska epidemicznego, odwiedziny mogą zostać wstrzymane. Jednocześnie informuję, iż Ministerstwo Zdrowia utrzymało obowiązek zasłaniania nosa i ust w placówkach medycznych". Tej treści komunikat dyrektora szpitala klinicznego nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie można przeczytać na stronie internetowej placówki. Nie ma już przeciwwskazań, do odwiedzin hospitalizowanych. Są tylko dwa ograniczenia: do chorego może przyjść tylko jedna osoba i musi być zdrowa.

Pandemia koronawirusa w Polsce jest w odwrocie. Widać to gołym okiem. Ministerstwo Zdrowia podało, że w poniedziałek odnotowano w kraju 493 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 - w Zachodniopomorskiem, 24. Ta tendencja utrzymuje się od jakiegoś czasu. Rząd uznał więc, że można już odstąpić od obostrzeń związanych z pandemią, w tym od noszenia maseczek ochronnych (nakaz został odwołany 28 marca). Ale nie wszędzie. W szpitalach maseczka wciąż jest obowiązkowa. Dlatego nawet tam, gdzie można już odwiedzać chorych, usta i nos wciąż trzeba zasłaniać.

Zasady odwiedzin od 1 kwietnia zmieniły się również w Zachodniopomorskim Centrum Onkologicznym.

- Bliskich, odwiedzających pacjentów onkologicznych prosimy o stosowanie się do zasad, które zabezpieczają chorych przed ewentualnym zakażeniem infekcjami wirusowymi - apeluje Agnieszka Muchla, rzeczniczka prasowa ZCO w Szczecinie. - Pamiętajmy, że pacjent leczony onkologicznie ma zmniejszoną odporność, a co za tym idzie, łatwiej ulega infekcjom, które mogą być dla niego niebezpieczne.

Odwiedziny są więc możliwe tylko dla osób bez objawów infekcji. Jeśli osoba zamierzająca przyjść do chorego ma katar, kaszel, podwyższoną temperaturę i ogólnie źle się czuje powinna przełożyć wizytę na inny termin. Bliscy mogą przychodzić pojedynczo (odwiedziny w większych grupach zwiększają ryzyko infekcji) - wszyscy przed wejściem do szpitala i na oddział powinni zdezynfekować ręce i zgłosić swoją obecność na oddziale personelowi pielęgniarskiemu.

Możliwe są już również odwiedziny u chorych w 109 Szpitalu Wojskowym przy ul. Piotra Skargi.

- Pandemia jeszcze się nie zakończyła, dlatego wizyty są dopuszczone po ustaleniu z lekarzem. Odwiedzający musi być jednak zaszczepiony - od pełnego szczepienia powinno minąć 14 dni. Certyfikat potwierdzający szczepienie należy przedstawić personelowi medycznemu.

ZOBACZ TEŻ:

Osoba niezaszczepiona powinna mieć negatywny wynik badania RT–PCR w kierunku koronawirusa lub testu antygenowego SARS–CoV-2 – badanie ma być ważne nie dłużej niż 48 godzin przed dniem odwiedzin. Wejść do chorego może oczywiście też ozdrowieniec, u którego minęło od 11 do 180 dni od daty uzyskania pierwszego pozytywnego testu. Tak jak w przypadku ZCO, odwiedzający (jedna osoba!) nie może mieć objawów infekcji i musi przestrzegać zasad związanych z dezynfekcją rąk i noszeniem maseczek jednorazowych.

- Odwiedzający może przebywać w szpitalu tylko w miejscach wyznaczonych do wizyty a jeśli pacjent przebywa w sali wieloosobowej, wskazane jest, by odwiedziny odbywały się poza salą chorego.

Paczki przynoszone choremu (rzeczy osobiste, żywność, napoje, środki higieny osobistej, itp.) powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, czyli wszystko powinny zmieścić się w szafce przy łóżku. Czas odwiedzin ogranicza się do 30 minut.
Inaczej jest w szpitalu przy al. Powstańców Wielkopolskich. Tam jeszcze nie wprowadzono poluzowań. Ale, jak się dowiedzieliśmy, zasady dotyczące odwiedzania chorych mogą się zmienić nawet w tym tygodniu.

- Dyrekcja szpitala jest w trakcie dostosowywania zasad odwiedzin do odgórnych przepisów - mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa szpitala klinicznego nr 2 PUM. - Z tym, że nadal priorytetem dla nas pozostaje bezpieczeństwo hospitalizowanych.

Nie zapadła też jeszcze decyzja w sprawie przywrócenia odwiedzin w oddziałach szpitala wojewódzkiego.

- Uważnie analizujemy sytuację epidemiczną – chcemy mieć pewność, że wznowienie odwiedzin, nawet na nowych, bardziej restrykcyjnych zasadach, nie zagrozi pacjentom - podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy szpitala przy ul. Arkońskiej. - Tym bardziej, że nasz szpital wciąż jest największą placówką w regionie leczącą chorych zakażonych koronawirusem.

Również w "Zdrojach" w sprawie dotyczącej odwiedzin nic się jeszcze nie zmieniło, z tym, że tutaj nigdy nie wprowadzono całkowitego zakazu wizyt. Aby się spotkać z chorym trzeba uzyskać zgodę ordynatora oddziału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto